Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Rzadkością jest już wśród Polaków spłacanie w danym momencie tylko jednego kredytu czy innego zadłużenia. Naszym najbardziej kosztownym comiesięcznym wydatkiem jest zazwyczaj kredyt hipoteczny, a do tego dochodzi często jeszcze jakaś rata za sprzęt AGD czy elektronikę albo pożyczka wzięta na sfinansowanie egzotycznych wakacji. W takim wypadku może się zdarzyć, że zaczniemy poważnie rozważać kredyt konsolidacyjny. Jednak czym on tak właściwie jest i kiedy warto go brać?

Jak działają kredyty konsolidacyjne?

Kredyty konsolidacyjne zaciąga się na spłatę kilku innych wybranych zadłużeń. Mogą to być chociażby kredyty gotówkowe, ale także karty kredytowe czy kredyty samochodowe. Warto wiedzieć, że banki z reguły nie zgadzają się na konsolidację chwilówek. Jednakże z odpowiednią pomocą doświadczonego doradcy, z całą pewnością, nawet kredyt na spłatę chwilówek, może okazać się jak najbardziej dostępny.

Nie działa to też tak, że otrzymujemy gotówkę do ręki i sami za jej pomocą regulujemy wskazane bankowi długi. To właśnie nasz nowy kredytobiorca za nas zajmuje się ich opłaceniem. Dużą zaletą tego typu kredytu jest to, że kilka rat o różnej wysokości i terminach spłat zmieniamy w jedną, niższą niż suma poprzednich. W ten sposób nie tylko oszczędzimy, ale także nie będziemy musieli pamiętać o wykonaniu wielu różnych płatności, w czym łatwo się przecież pomylić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niższa miesięczna rata równa się dłuższemu okresowi kredytowania. W związku z tym dłużej naliczają się odsetki, a więc wzrasta całkowity koszt kredytu.

Kto będzie mógł przeprowadzić konsolidację w banku?

Chociaż w teorii kredyty konsolidacyjne wydają się świetnym rozwiązaniem dla osób mocno zadłużonych, niekoniecznie jest tak w praktyce. Tak jak i przy tradycyjnych kredytach, tak i w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank sprawdza bowiem zdolność kredytową i historię kredytową każdego potencjalnego kredytobiorcy. Oznacza to, że jeżeli mało zarabiamy, a większość naszych zarobków pochłaniają raty kredytów, ciężko nam będzie dostać kolejny. Otrzymanie pozytywnej decyzji mogą uniemożliwić także negatywne wpisy w naszej historii kredytowej. Konsolidacja zadłużeń w banku jest więc przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy dotąd nie mieli problemów z terminowym spłacaniem kredytów i są w dobrej kondycji finansowej, ale przeczuwają, że może się to w najbliższym czasie zmienić. Ponadto z tej opcji mogą skorzystać także osoby, które co prawda radzą sobie z obecnymi ratami kredytów, ale chcą zwolnić nieco miejsca w miesięcznym budżecie domowym.

Kredyt konsolidacyjny w wielu przypadkach może okazać się bardzo korzystną decyzją. Niestety, nie zawsze nasz wniosek o niego zostanie rozpatrzony pozytywnie. Nie jest to więc opcja dla osób, których sytuacja finansowa zdążyła się już znacznie pogorszyć.

Dodaj komentarz