Jak dobrze dobierać i mądrze korzystać z filtrów w fotografii


Dzięki internetowi i rozwojowi urządzeń mobilnych, nauczyliśmy się podstaw fotografii. Wiemy już jak robić zdjęcia, żeby były atrakcyjniejsze. Wiemy też jak je edytować, by usunąć z nich niedoskonałości. Czasy,  w których na wakacje zabierało się jedną kliszę, pozwalającą na zrobienie 50 zdjęć już dawno minęły. Dzięki urządzeniom mobilnym możemy w jednym dniu zrobić tysiące zdjęć. Nasza wiedza wciąż jednak jest podstawowa, dlatego popełniamy masę błędów. Ktoś, kto zawodowo zajmuje się fotografią z pewnością wypunktuje je wszystkie. Największą zmorą są używane filtry do zdjęć, które z dobrych ujęć tworzą małe potworki. Każda aplikacja do edycji daje duże możliwości korzystania z filtrów. Ludzie jednak na tyle ich nadużywają, że zdjęcia po prostu są psute. Filtry owszem, są potrzebne i atrakcyjne, jednak jeżeli zachowują jakąś naturalność. Warto o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego.

Ranking filtry fotograficzne

Osoby, które fotografują aparatem doskonale to wiedzą. Filtry fizyczne bowiem kosztują prawdziwe pieniądze. Poniżej zestawienie tych najbardziej wartych uwagi- takich, które pomogą nie powielać błędów osób korzystających z urządzeń mobilnych do fotografii.

Filtr polaryzacyjny Nikon 52mm pozwala uniknąć wielu niedoskonałości. Kosztuje sporo, ale jakość tego filtru jest idealna. Można by rzec, że jest niezastąpiony w profesjonalnej fotografii.Filtr polaryzacyjny Nikon 52mmPrzede wszystkim doskonale pochłania promienie UV, dzięki czemu zdjęcia są dokładniejsze i idealnie odwzorowują kolory, co powoduje też, że są żywsze. Dodatkowo usuwa niepożądane, a kreowane przez słońce efekty- chociażby zamglenia.

HOYA FUSION ANTISTATIC CIR-PL 77 MM to z kolei filtr oferujący stabilizację w niepewnych warunkach. HOYA FUSION ANTISTATIC CIR-PL 77 MMJeżeli ktoś chce zrobić ładne zdjęcia, chociaż wie, że pogoda może nie dopisać, powinien skorzystać właśnie z tego filtru. Czynniki brudzące jak kurz czy woda nie będą stanowiły więcej problemu posiadaczowi tego filtra. Oczywiście niesie to za sobą także zwiększenie nasycenia kolorów i eliminację niepożądanych odblasków.

Kolejnym filtrem, który koncentruje swoje działanie na eliminacji najczęstszych niedoskonałości jest MARUMI POLARYZACYJNY KOŁOWY SUPER DHG 72MM.MARUMI POLARYZACYJNY KOŁOWY SUPER DHG 72MM Jego zaletą jest niedopuszczanie winietowania przy fotografowaniu szerokokątnym. Szkło na filtrze jest dodatkowo chronione, dzięki czemu nie ma szansy na powstanie różnego rodzaju rys czy odprysków. Dla kogoś, kto często chodzi z aparatem w warunkach bardzo bliskich przyrodzie będzie to na pewno dobra wiadomość. Producent przyłożył też dużą wagę do wykończenia filtru, które nie tylko jest imponujące, ale gwarantuje wysoką trwałość.

Ostatnim z opisywanych filtrów jest CANON FILTR OCHRONNY 43. CANON FILTR OCHRONNY 43Jest to filtr różniący się od swoich poprzedników. Dzięki funkcji pochłaniania promieniowania ultrafioletowego chroni zdjęcia przed nadmierną ekspozycją koloru niebieskiego (czyli po prostu zepsuciem). Co najważniejszego, jego działanie nie wpływa znacząco na kolory- zdjęcia mogą pokazać naturalne oblicze fotografowanych obszarów. Jest zwłaszcza przydatny we wszystkich lokacjach, w których mamy bezpośredni kontakt z niebem, bez drzew czy dachów.

Warto pamiętać także o zabezpieczeniu swojego aparatu podczas transportu oraz podróży. Idealnie sprawdzi się do tego PANASONIC DMW-LFAC1GU DEKIELEK AUTOMATYCZNY DO DMC-LX100. PANASONIC DMW-LFAC1GU DEKIELEK AUTOMATYCZNY DO DMC-LX100Jest to idealny sposób na ochronę obiektywu, zwłaszcza dzięki solidnym materiałom wykorzystanym do produkcji właśnie tego dekielka. Jego cena sprawia, że jest bardzo konkurencyjny.

Jak widać filtry na aparat różnią się od tych znacznie popularniejszych, mobilnych. To właśnie pod zdjęcie zakłada i kupuje się filtry, a nie jak w smartphonowych aplikacjach, w których prawie bezmyślnie wybiera się coś, co zmienia całkowicie zdjęcie. Warto pomyśleć o tym, jeżeli naprawdę chce się ktoś zająć fotografią.

Zobacz więcej

Leave a Comment