Jaką lustrzankę wybrać do 3000 zł


Nie tak dawno temu lustrzanki były dla przeciętnego konsumenta niedostępne. Stanowiły one symbol profesjonalizmu. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technologi oraz spadkowi cen, przeciętny klient ma dostęp do szerokiego wyboru modeli w przystępnej cenie. Dobra lustrzanka pozwala zarówno na robienie wysokiej jakości zdjęć, jak i kręcenie kinowo wyglądających filmów. Wśród dziesiątek znajdujących się na półkach modeli, kilka zasługuje na szczególne wyróżnienie z tego gąszczu.

Canon EOS 750D

Canon to chyba najpopularniejszy w Polsce producent sprzętu fotograficznego. 750D to jedna z tańszych propozycji Japońskiego przedsiębiorstwa. Zależnie od wybranej konfiguracji za samo body, czyli korpus bez optyki, trzeba zapłacić około 2400 złotych, na korpus z obiektywem w zestawie zależnie od wybranego szkła lub szkieł, należy przygotować od około 2750 do 4000 złotych.

Canon EOS 750D

Urządzenie wyposażone jest w wiele zestawów gotowych ustawień, które maksymalnie upraszczają korzystanie, mniej zaawansowanym użytkownikom. Aparat posiada szeroki zakres czułości ISO, co ułatwia wykorzystywanie go przy słabym świetle. Canon EOS 750D jest bardzo popularnym modelem wśród twórców video, co nie powinno dziwić. Po pierwsze dzięki obracanemu ekranowi, można np. w łatwy sposób nagrywać samego siebie lub uzyskiwać nietypowe kadry i mieć pełną kontrolę. Po drugie 19 punktowy autofokus, zapewnia dobre utrzymywanie ostrości, zarówno w filmach, jak i przy zdjęciach ruchomych obiektów. Ostatnia kwestia to wysoka jakość ostatecznego materiału. Podsumowując jest to świetna lustrzanka zarówno dla fanów fotografii, jak i początkujących twórców filmowych.

Lustrzanka Nikon D5300

Teraz dla odmiany propozycja od największego konkurenta Canona w segmencie lustrzanek, firmy Nikon. D5300, tak jak 750D, można kupić w różnych zestawieniach. Lustrzanka Nikon D5300Najtańsza wersja w skład której wchodzi tylko body kosztuje około 2000 złotych. Za pakiet korpus + obiektyw lub obiektywy trzeba zapłacić od mniej więcej 2500 do 3800 złotych. Aparat dysponuje 16 programami tematycznymi, które ułatwią uzyskanie dobrych rezultatów na początku przygody z fotografią, a później mogą być podstawą do manualnego tworzenia swoich ustawień. Tak jak swój opisany wyżej konkurent, tak i D5300 posiada szeroki zakres ISO, dzięki czemu można robić wyraźne zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu. Producent wyposażył lustrzankę w 39 punktowy Autofokus, co pozwala na robienie ostrych zdjęć nawet przy ruchomych obiektach. Ciekawym dodatkiem jest odbiornik GPS, który pozwala na dodawanie geotagów do zdjęć.

Lustrzanka Pentax K-50

Firma Pentax, jest zdecydowanie mniej popularna niż dwie wymienione wcześniej marki. Niższa rozpoznawalność, nie znaczy jednak gorszej jakości. Lustrzanka Pentax K-50Pentax K-50 w zależności od wybranej wersji kosztuje od około 1900 złotych za sam korpus do 3330 złotych za zestaw z obiektywami. Zakres czułości ISO jest podobnie szeroki jak u konkurentów z bardziej rozpoznawalnym logo. Korpus jest uszczelniony, co zapewnia odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aparat posiada duży wybór trybów pracy. Ciekawym dodatkiem jest możliwość zakupu przejściówki, która pozwala zamiast dedykowanego akumulatora, wykorzystać jako źródło zasilania baterie AA.

Lustrzanka Canon EOS 700D
Kolejną propozycją jest EOS 700D. Jest to nieco starszy bliźniak modelu 750D. Jego ceny zaczynają się od około 1800 złotych za samo body do około 4150 złotych za zestaw z dwoma obiektywami. Tak jak swój bliski krewny, gwarantuje on bardzo dobre ujęcia przy niskim świetle. Ten model także posiada bardzo dobry autofokus oraz świetnie wyglądające filmy. Posiada on również ruchomy ekran. Jest to tak naprawdę po prostu nieco starsza i przy tym tańsza, jednak wciąż świetna, kopia 750D.

Lustrzanka Nikon D3300

Ostatnia propozycja to Nikon D3300. Jest to najtańszy model ze wszystkich tu opisywanych. Sam korpus to koszt zaledwie około 1400 złotych, zaś cena za zestaw z obiektywami to między to od około 2000 do 3200 złotych. Lustrzanka jest mała i lekka, dzięki czemu jest świetnym towarzyszem podróży. Lustrzanka Nikon D3300Czułość którą można ustawić nawet na poziomie 12800, pozwala fotografować nawet w najgorszych ciemnościach. Nowym użytkownikom, bardzo pomocny może okazać się tryb podręcznika, który krok po kroku pokazuje użytkownikowi, jak w pełni wykorzystać potencjał tej lustrzanki. 11 polowy autofokus, powinien bez problemu sprawdzić się w codziennym użytkowaniu. Poza zdjęciami, również filmy tworzone tym aparatem, wyglądają naprawdę dobrze. Opcjonalnie można dokupić adapter do bezprzewodowego przesyłania zdjęć.

Lustrzanka dla profesjonalisty

Lustrzanki nie są już tylko sprzętem dla profesjonalistów. Obecnie, jest to segment dostępny dla każdego fana zabawy obrazem. Zarówno jeżeli chodzi o zdjęcia, jak i filmy lustrzanki cyfrowe oferują najwyższą możliwą jakość. Wybór jednego spośród wymienionych wyżej modeli, to kwestia indywidualnej decyzji. Warto pamiętać, że zakup pierwszej lustrzanki, to wejście w system jednej z marek. Obiektywy i część akcesoriów, które zakupi się do danego aparatu, będą potem pasować tylko do produktów danej firmy. Niezależnie od tego na który z powyższych produktów padnie wybór, zapewni on wysoki komfort użytkowania oraz najlepszą jakość zdjęć i filmów.

Zobacz więcej

Leave a Comment