Praca zdalna a pandemia – jak zorganizować efektywne home office?

Praca zdalna a pandemia – jak zorganizować efektywne home office?

Pandemia koronawirusa poprzewracała cały świat do góry nogami. Skutki tej sytuacji możemy odczuć także w naszym kraju, gdzie trzeba stosować się do wielu rygorystycznych obostrzeń. Wiele osób pracuje obecnie zdalnie, a swoje biurowe życie przenieśliśmy w bardzo dużym stopniu do swoich domów i mieszkań. To duże wyzwanie nie tylko dla osób, które pracują zdanie, ale także dla ich pracodawców. Jeśli do tej pory w firmie nie miałeś styczności z taką formą wykonywania swoich obowiązków, to pierwsze chwile na „home office” mogą okazać się bardzo ciężkie. Warto jednak w odpowiedni sposób wykorzystać ten czas i swoje domowe miejsce pracy przygotować w odpowiedni sposób. Nie obejdzie się też bez dobrego nastawiania oraz kilku prostych rad, które warto wcielić w życie.

Przygotuj sobie miejsce pracy

Fakt, że nie spędzasz swojego dnia pracy w biurze, nie musi oznaczać, że możesz pracować krócej. Większość pracodawców nawet podczas pandemii pozostaje przy 8-godzinnym dniu pracy. Oznacza to, że przez ten czas musisz być w pełnej gotowości do pracy oraz wykonywać swoje obowiązki tak jak wcześniej. Nie obejdzie się w tym przypadku bez wygodnego i funkcjonalnego stanowiska do pracy. Najlepiej byłoby, gdybyś miał w domu lub mieszkaniu własny gabinet. Jeśli nie jest to jednak możliwe, to i tak masz szansę na to, aby wykonać swoją pracę efektywnie w domowych warunkach. Wygospodaruj kawałek miejsca w sypialni lub salonie na biurko i wygodne krzesło. Wato wybrać miejsce, w którym nie przebywają inni domownicy i w którym możesz maksymalnie skupić się na swojej pracy.

Plan dnia pracy to podstawa

Pozostawanie w domu w momencie, gdy w normalnych okolicznościach byłbyś w biurze, może kusić do małych odstępstw od obowiązków. Nie zapominaj jednak, że praca zdalna nie powinna być znacznie gorsza od tej, którą wykonujesz w biurze, ponieważ szybko zostanie to dostrzeżone. Home office nie powinien stanowić pokusy do nic nierobienia, wręcz odwrotnie. Pokaż swojemu szefowi, że doskonale radzisz sobie w każdych warunkach i że można Ci ufać, nawet jeśli nie jesteś w biurze. Zaplanuj sobie dzień tak, aby był tak samo produktywny, jak w pracy. Zadbaj przy tym o higienę pracy i trzymaj się 8-godzinnego trybu. To, że cały czas jesteś w domu, nie oznacza, że pracujesz 24 h na dobę. Jasno wyznacz godziny, w których jesteś dostępny dla firmy i zachowaj rozgraniczenie między życiem prywatnym a pracą. Na początku może to być trudne, ale w pewnym momencie się tego nauczysz.

Dodaj komentarz