Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza

Firma – sposób na życie

Własna działalność gospodarcza to spełnienie marzeń niejednego młodego przedsiębiorcy. Praca na własny rachunek i samodzielne podejmowanie decyzji to niewątpliwe zalety prowadzenia własnej firmy. Niezależnie od tego jaką formę działalności chcesz założyć musisz posiadać jakiekolwiek zaplecze finansowe. Środki pieniężne ułatwią rozkręcenie biznesu. Ponadto pozwolą opłacić pierwsze wydatki, zanim zaczną pojawiać się zyski. W przypadku założenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma wymogu wnoszenia kapitału początkowego. Natomiast spółki kapitałowe wymagają wkładu kapitału początkowego. W zależności od formy działalności może on mieć różną wartość. W każdym przypadku rozpoczynając biznes powinieneś dysponować środkami pieniężnymi. Jeśli nie masz odłożonych oszczędności możesz wziąć kredyt na ten cel. Kiedy firma się rozwinie na pewno nie będziesz miał problemu ze spłatą. Sam ustalasz z bankiem jak wysoki kredyt chcesz zaciągnąć i dopasujesz wysokość raty do swoich możliwości. Możesz też postarać się o dotacje z Urzędu Pracy. Jednak nie każdy może je otrzymać.

Dofinansowanie

Największe szanse na dotacje będziesz miał składając wniosek na początku roku. Wtedy właśnie urzędy otrzymują środki na pomoc finansową dla przedsiębiorców. Mogą się o nią ubiegać tylko osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Ponadto nie mogą mieć na swoim koncie kar za przestępstwa gospodarcze w okresie ostatnich 2 lat. Wszystkie pozostałe wytyczne na pewno otrzymasz w odpowiednim urzędzie pracy. Urzędy mają swoje wewnętrzne regulaminy, dlatego najlepiej dowiedzieć się na miejscu o warunki otrzymania dotacji.

Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza wiąże się z zakupem urządzeń, materiałów, wynajęciem biura lub kupieniem lokalu. Są to też inne wydatki, zależne od kierunku w jakim twoja firma ma działać. Decydując się np. na sklep, musisz posiadać towar, który będziesz sprzedawać. Jeśli weźmiesz kredyt sam zdecydujesz w co zainwestujesz dane środki finansowe. W przypadku dotacji musisz dokumentować dokładnie wydatki pokryte z tych środków. Jesteś bowiem zobowiązany do terminowego dostarczania tej dokumentacji do urzędu. Muszą być one wydawane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Jeżeli nie zdążysz złożyć wniosku o dotacje lub nie spełniasz wymagań, aby je otrzymać najkorzystniejszą opcją pozostaje kredyt. Wiele banków posiada specjalne oferty, skierowane do przedsiębiorców. Dzięki temu twoja własna działalność gospodarcza może zacząć działać, a ty nie musisz czekać aż odłożysz wymaganą kwotę na jej rozwój.

Dodaj komentarz