Założenie własnej działalności gospodarczej. Buduj stabilną pozycję firmy!

Założenie własnej działalności gospodarczej. Buduj stabilną pozycję firmy!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Zanim jednak wyjdziesz na swoje, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii, dzięki którym będziesz świadomie budować stabilność finansową. Dzięki niej zrealizujesz swoje założenia zawodowe.

Większość osób na tym etapie rezygnuje z utworzenia własnej działalności gospodarczej. Podyktowane jest to ich wewnętrznymi obawami i strachem przed ogromną ilością formalności, których należy dopilnować. Proces ten jednak nie jest aż tak skomplikowany. Wystarczy dobry plan i konsekwentne trzymanie się jego założeń, a nasz własny biznes będzie mógł się rozwijać.

O czym należy pamiętać podczas zakładania własnego biznesu?

Dobrze napisany biznesplan to bez wątpienia najważniejsza kwestia, o którą należy zadbać podczas podejmowania decyzji o założeniu własnego biznesu. Taki dokument powinien określać wszelkie założenia przedsiębiorstwa. To właśnie od naszego pomysłu zależny jest dalszy sukces biznesu. W napisaniu dobrego biznesplanu pomoże Ci ustalenie niszy rynkowej (sektora rynku, w którym jest zapotrzebowanie na dane dobro). Oprócz tego ważne jest podjęcie decyzji odnośnie wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa. Do wyboru masz: jednoosobową działalność, spółkę cywilną, kapitałową oraz osobową. Po tym należy dokonać rejestracji firmy.

Ważny jest także wybór opodatkowania i nadanie numeru NIP w Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe odprowadzanie wymaganych podatków. Kolejnym krokiem jest nadanie numeru REGON w Głównym Urzędzie Statystycznym. Pamiętaj, że numer podmiotu gospodarczego (REGON) musi zostać nadany dla każdego przedsiębiorstwa. Na koniec należy dokonać rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie do tej instytucji będziesz odprowadzał odpowiednie składki finansowe – swoje oraz zatrudnionych osób.

Ostatnia prosta – otwarcie rachunku bankowego firmy

Nie ma przepisów, które nakazują przedsiębiorcy otwarcie specjalnego rachunku bankowego dla firmy. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które dotyczą dokonywania transakcji gotówkowych  (maksymalnie do 15 000 zł). Warto jest zatem posiadać firmowe konto bankowe. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji odnośnie wyboru oferty takiego konta, to warto jest skorzystać z internetowego rankingu kont firmowych. Taki przykładowy ranking znajdziesz na stronie:  https://wujeksknerus.pl/. Korzystając z takiego rankingu dużo szybciej i łatwiej znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konta firmowego, dzięki temu prowadzenie biznesu będzie jeszcze łatwiejsze.

Dodaj komentarz