Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja – czym się różnią?

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja – czym się różnią?

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to usługi, które w pewnym momencie życia mogą przydać się każdemu, czy to prywatnie, czy w ramach firmy. Niestety, problemy z drobnoustrojami, owadami czy szczurami nie zawsze są możliwe do uniknięcia, nawet jeśli maksymalnie dba się o higienę i porządek. Czym różnią się od siebie poszczególne z wymienionych procesów? Czy dezynfekcja i dezynsekcja oznaczają to samo? Sprawdź!

Dezynfekcja, dezynsekcja a deratyzacja — najważniejsze informacje

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to popularne usługi, które oferuje m.in. uznana firma DDD Hemmerling. Każda z nich dotyczy rozwiązania innego rodzaju problemu, chociaż faktycznie można znaleźć dla nich wspólny mianownik: usunięcie z pomieszczenia lub pomieszczeń niechcianych lokatorów. W przypadku dezynfekcji tymi lokatorami będą różne gatunki drobnoustrojów (mikroorganizmów).

Na dezynfekcję decydują się osoby lub firmy, które mają podejrzenie lub pewność, że w danym pomieszczeniu lub budynku obecne były potencjalnie groźne drobnoustroje (np. przebywały tam osoby chore, znajdowało się tam wcześniej laboratorium), ale nie tylko. Nie jest niespotykana np. prewencyjna dezynfekcja budynku przed jego sprzedażą, tak, aby dmuchać na zimne.

Dezynsekcja, która na pierwszy rzut oka brzmi niezwykle podobnie do dezynfekcji, to z kolei walka z czymś, co widać już gołym okiem: przede wszystkim insektami. Niepożądani goście w postaci karaluchów, pcheł czy pluskiew są trudni do usunięcia domowymi metodami, a mogą pojawiać się w czystych lokalizacjach, np. z powodu braku dbałości o higienę u sąsiadów. Dezynsekcja może także dotyczyć owadów, w tym przede wszystkim tych potencjalnie niebezpiecznych, takich jak szerszenie czy osy.

Ostatnia z wymienionych usług, czyli deratyzacja, to nic innego, jak tępienie gryzoni, zwłaszcza szczurów oraz myszy. Obecność gryzoni w domu lub firmie nie tylko może powodować dyskomfort u mieszkańców lub pracowników, ale także wiązać się z zabrudzeniem i uszkodzeniem mienia, a nawet przenoszeniem przez zwierzęta poważnych chorób.

Dlaczego warto zlecić dezynfekcję, dezynsekcję lub deratyzację specjalistom?

Jak już zasygnalizowano, z insektami, ale też z gryzoniami czy drobnoustrojami można próbować walczyć na własną rękę. Jest to jednak stresujące i czasochłonne (a także wysoce niekomfortowe, zwłaszcza dla osób, które czują znaczne obrzydzenie do owadów, insektów lub gryzoni), a do tego często ostatecznie nie uda się wyjść z tej walki zwycięsko.

Wynajęcie specjalistów, takich jak oferująca dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację firma DDD, nie tylko pozwala oszczędzić czas i nerwy, ale też przekłada się na wyższą skuteczność tego typu działań. Wynika to m.in. z dopasowania i zastosowania odpowiednich środków i urządzeń.

Dodaj komentarz