Obuwie robocze – 3 rodzaje butów, zapewniających ochronę podczas pracy

Obuwie robocze – 3 rodzaje butów, zapewniających ochronę podczas pracy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej do wykonywania obowiązków służbowych. Jednym z takich elementów jest obuwie robocze. To istotna część ubioru, służąca do zabezpieczenia stóp, zwłaszcza w miejscach, gdzie ciężkie elementy rozsiane są po całym podłożu, a dodatkowo istnieje możliwość uszkodzenia ciała poprzez spadek masywnego przedmiotu na ziemię. Jeśli obuwie umożliwia całkowitą ochronę stóp i zawiera wbudowane podnoski o własnościach określonych przez normę, nazywamy je obuwiem ochronnym, natomiast jeśli stosujemy je ze względu na wymaganie sanitarne, higieniczne czy technologiczne, wówczas są to buty robocze.

  1. Buty robocze

  2. Sandały robocze

  3. Obuwie gumowe

Buty robocze

Oddychające buty robocze są przeznaczone do pracy w miejscach nie stanowiących niebezpieczeństwa dla stóp. Przepuszczająca powietrze podszewka i duża lekkość powodują, iż praca w nich jest wyjątkowo komfortowa i nie męczy przesadnie nóg. Wykonane są często ze skóry licowej, posiadają wysoką cholewkę umożliwiającą wygodne sznurowanie. Obuwie robocze tego typu ma w swej ofercie każdy sklep bhp, jednak warto zwrócić uwagę na markę. Dobrym wyborem będzie postawienie na sprawdzone firmy. Dużą popularnością cieszą się buty Urgent czy buty Portwest, dopasowane do każdej pory roku i posiadające nowoczesny wygląd. Stylizowane na modele sportowe buty robocze na lato cieszą oko nowoczesnym wyglądem, a jednocześnie są niezwykle funkcjonalne.

Sandały robocze

Sandały robocze najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach, w których panuje stosunkowo wysoka temperatura i brak przewiewu. Również latem te buty robocze lekkie cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż wakacyjne miesiące są coraz gorętsze. Ich zaletą jest bardzo szybkie zakładanie – zapinane są często na rzep lub sprzączkę. Jednocześnie jednak poliuretanowa podeszwa zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przez szkodliwymi substancjami typu oleje czy smary, które mogą znaleźć się na podłodze.

Obuwie gumowe

Popularne „gumiaki” to buty robocze przeznaczone do pracy w środowisku narażonym na dużą wilgotność. Wykonane są z gumy lub polichlorku winylu. Bardzo wysoka cholewa umożliwia poruszanie się po mokrej powierzchni i zabezpiecza przed przedostaniem się brudu i wilgoci do środka. Niektóre modele zabezpieczają nawet przed oddziaływaniem substancji żrących i kwasów. Obuwie to jest chętnie stosowane w rolnictwie i sadownictwie, a także do prac budowlanych. Specjalna wkładka filcowa zapewni możliwość wykorzystywania ich o każdej porze roku.

Dodaj komentarz