Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jest wiele firm, które wolą zapłacić za prowadzenie księgowości, bo pozwala to zaoszczędzić czas i skupić się na głównej działalności przedsiębiorstwa. Wybór biura rachunkowego nie może być jednak przypadkowy, bo przecież ma ono dostęp do bardzo wrażliwych danych. Jak więc znaleźć firmę, która dobrze wywiąże się ze swoich obowiązków?

Jakie kwalifikacje mają księgowi?

Obecnie pracownik biura rachunkowego nie musi posiadać certyfikatu Ministerstwa Finansów, taki dokument jest jednak dużym atutem księgowego i zwiększa szanse na wysoką jakość świadczonych przez niego usług. Warto też sprawdzić wykształcenie księgowych, doświadczenie poszczególnych pracowników oraz renomę biura, bo chociaż niska cena usług finansowych jest bardzo kusząca, może wynikać po prostu z dość marnych kompetencji.

Zakres świadczonych usług

Jest wiele firm zajmujących się księgowością i nawet w małym mieście zwykle jest wybór między co najmniej kilkoma ofertami. Niektórzy przedsiębiorcy częściowo sami zajmują się finansami, korzystając z porad na przykład na https://e-rachunkowosc.pl/, i potrzebują biura rachunkowego tylko w bardzo wąskim zakresie. Inni wybierają pełen pakiet usług, obejmujący także obsługę kadrowo-płacową czy doradztwo finansowe. Większym firmom opłaca się współpraca z dużymi biurami, które zapewniają dostęp do specjalistów w różnych dziedzinach, natomiast te mniejsze biura świetnie sprawdzają się wtedy, gdy firma liczy na bardziej indywidualne podejście.

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności?

Błędy w rachunkach czy zaległości w opłacaniu podatków oznaczają dla przedsiębiorcy kłopoty w urzędach, a jak można przeczytać na https://e-rachunkowosc.pl/category/ksiegowosc/, kary bywają naprawdę dotkliwe. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za takie błędy spoczywa na przedsiębiorcy, dlatego koniecznie należy się upewnić, że wynajęte biuro posiada stosowne ubezpieczenie oraz na jaką kwotę opiewa polisa.

Drugą ważną kwestią jest ochrona danych personalnych. Biuro ma dostęp do ważnych informacji, które nie powinny trafić w niepowołane ręce, klient ma więc prawo oczekiwać dobrego zabezpieczenia danych i przetwarzania ich zgodnie z przepisami.

Dodaj komentarz