Od czego zacząć wdrażanie automatyzacji procesów biznesowych w firmie?

Od czego zacząć wdrażanie automatyzacji procesów biznesowych w firmie?

Nowoczesne technologie w sposób znaczący wpływają na usprawnienie funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że tak często decydują się ona na ich wprowadzenie. Szczególnie przydatna okaże się szeroko rozumiana automatyzacja.

Co zyskujemy dzięki automatyzacji?

W odpowiedzi na tak postawione pytanie należy skupić się przede wszystkim na znaczących oszczędnościach czasu i pieniędzy podczas realizacji poszczególnych zadań. Automatyzacja procesów polega bowiem na niejako zastąpieniu pracy ludzkich rąk działaniem specjalnie przygotowanych systemów informatycznych. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie pewnego schematu oraz sekwencji działań, które uruchamiane są automatycznie, bez udziału człowieka.

W ten sposób zwiększamy efektywność funkcjonowania nie tylko wspomnianych systemów, ale również pracowników, którzy nie muszą tracić czasu na wykonywanie niepotrzebnych czynności. Właśnie ten aspekt ma ogromny wpływ na oszczędność czasu i pieniędzy. Zwiększenie wydajności poszczególnych działów poprawia efektywność realizacji zlecanych działań, a także zadowolenie klientów. Zatrudnieni przez nas ludzie skupiają się bowiem wyłącznie na kwestiach najważniejszych, mających bezpośrednie przełożenie na wyniki osiągane przez firmę.

W jaki sposób wdrożyć automatyzację procesów w firmie?

Choć korzyści wynikające z wprowadzenia automatyzacji są bardzo duże, należy pamiętać, że w dużej mierze zależą one od sposobu, w jaki przebiegnie cały proces. Znaczenie ma zarówno moment wdrożenia omawianych rozwiązań, jak i użyta platforma. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem wydaje się scedowanie tego obowiązku na podmiot zewnętrzny, czyli firmę, która może pochwalić się sporym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Specjaliści korzystają ze specjalnych platform klasy BPM (Business Process Management), które gwarantują usprawnienie wielu procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Ich wdrożenie musi zostać poprzedzone konsultacjami z ludźmi zarządzającymi firmą, a także analizą specyfiki jej działania, celów, pozycji na rynku, jak również kultury pracy. Bez tego trudno dostosować wszelkie rozwiązania w taki sposób, aby przyniosły one pożądany skutek. 

Gdy faza przygotowania zostanie zakończona, przeprowadzana jest konfiguracja platformy oraz jej testy. Pozwala to na sprawdzenie, jak konkretne procesy biznesowe są realizowane. Ten etap ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie w jego trakcie możliwe jest znalezienie wszelkich błędów, które mogą mieć wpływ na efektywność automatyzacji.

Na sam koniec dochodzi do finalnego uruchomienia platformy. Bardzo często wiąże się to również z konieczności wykonania szeregu szkoleń, które pozwolą pracownikom na zapoznanie się ze sposobem jej użycia. Jeśli wszystkie etapy zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy, firma może cieszyć się wszelkimi korzyściami wynikającymi z automatyzacji. W dłuższej perspektywie, zapewni ona znacznie sprawniejsze działanie – nie tylko poszczególnych działów, ale również całego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz