Faktoring to nowoczesna forma finansowania, która wzbudza duże zainteresowanie wśród właścicieli firm. Nic więc dziwnego, że w internecie pojawia się coraz więcej pytań na temat faktoringu oraz tego, jak działa i kto może z niego skorzystać. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega faktoring dla firm i co warto o nim wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.
Definicja faktoringu
Najprościej mówiąc faktoring, polega na wykupieniu przez faktora nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorcy. Najczęściej wykupem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które oferują usługi faktoringowe. Co ma na celu takie działanie? Głównym celem faktoringu jest to, aby przedsiębiorca mógł jeszcze przed terminem płatności otrzymać środki finansowe za wykonane usługi lub sprzedaż produktów. W taki sposób można zachować płynność finansową przedsiębiorstwa.
Po wykupieniu wierzytelności to faktor zajmuje się ściąganiem należności od kontrahentów. Minusem faktoringu dla przedsiębiorcy jest jednak to, że nie otrzymuje on pełnej kwoty, którą wynosi należność. Różnica, która występuje ma bowiem stanowić wynagrodzenie dla firmy faktoringowej, która przejęła wierzytelność od firmy.
Warto przy tym pamiętać, że decydując się na faktoring, niezbędne pieniądze można otrzymać praktycznie od ręki i nie trzeba czekać, aż kontrahent zapłaci swój dług. Jeśli Twoja firma z różnych względów ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej, to faktoring będzie dla niej korzystnym rozwiązaniem.
Rodzaje i podział faktoringu
Firmy faktoringowe mają dość bogatą ofertę i bez problemu mogą dopasować dostępne rozwiązania do aktualnych potrzeb Twojej firmy. Pierwszym rodzajem faktoringu jest faktoring pełny. Polega on na tym, że zewnętrzna instytucja wykupuje od przedsiębiorcy wierzytelność i przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika. Zaletą tego rodzaju faktoringu jest to, że wierzytelność nie wróci do przedsiębiorcy.
Kolejnym rodzajem faktoringu jest faktoring niepełny. Polega on na tym, że faktor odkupuje od faktoranta tylko wierzytelność handlową, bez ryzyka niewypłacalności klienta. Oznacza to, że gdy dłużnik nie ureguluje płatności – dług wraca do przedsiębiorcy. Istnieje też faktoring mieszany, który polega na tym, że faktor wykupuje wierzytelność łącznie z ryzykiem niewypłacalności dłużnika, ale tylko do określonej wysokości.
Faktoring można też podzielić ze względu na termin zawiadomienia o podpisaniu umowy faktoringowej. Istnieje faktoring otwarty, półotwarty i cichy. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi zasadami.