Co motywuje ludzi sukcesu?

Co motywuje ludzi sukcesu?

Dziękuję Ci za Twoje zainteresowanie tematem człowieka sukcesu. Ponieważ sukcesu można się nauczyć, postanowiłem napisać serię artykułów o ludziach znanych i trochę mniej znanych. O tych, którzy wcale na ten sukces skazani nie byli a jednak dzięki swoim cechom charakteru sukces osiągnęli.

O tym czym jest sukces pisałem już w artykule „Przykład do naśladowania”. Tutaj, w tej serii, przybliżę Ci kilka postaci, które na miano człowieka sukcesu zasługują, jednak zanim to nastąpi chcę powiedzieć o tym czego moim zdaniem sukces wymaga.

Przede wszystkim musisz wiedzieć kim jesteś i co chcesz osiągnąć. Przede wszystkim Twój sukces musi być tylko Twoim sukcesem, ponieważ jeśli w jakikolwiek sposób będziesz czuć się do tego zmuszany, sukcesu prawdopodobnie nie osiągniesz. Po prostu w takim przypadku nieświadomie będziesz działać w kierunku odwrotnym do zamierzonego.

Czym innym jest natomiast motywacja. To całkiem normalne, że na każdego z nas przychodzą chwile zwątpienia i czasem możesz mieć serdecznie dość. Wtedy wiara w siebie pomoże Ci kontynuować. „Żeby być mistrzem, musisz wierzyć w siebie kiedy nikt inny nie będzie”. Myśl tę sformułował Walker Smith junior bardziej znany jako Sugar Ray Robinson, nie żyjący już dziś bokser amerykański, który był sześciokrotnym mistrzem świata. Wątpię żeby można było stoczyć tyle pojedynków nie wierząc, że można je wygrać.

„Jest tylko jeden zakątek Wszechświata, którego zmiany możesz być pewien – siebie samego” (Aldous Huxley). Dlatego niezależnie od tego czy jesteś sportowcem, biznesmenem, webmasterem czy kimkolwiek innym wyzbądź się chęci do konkurowania z innymi. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Ciebie, bo konkurencja rządzi się takim właśnie prawem. Chcesz konkurować? Konkuruj wyłącznie ze sobą! To z pewnością wyróżni Cię od pozostałych.

Zamiast konkurować lepiej współpracować. Współpracuj i ucz się od innych. Pamiętaj, że podobne przyciąga podobne, szukaj więc ludzi zainteresowanych tym czym Ty się interesujesz. Ludzi, którzy pomogą Ci zrozumieć jak zdobyć to co chcesz. Wielu z nich chętnie podzieli się z Tobą swoimi sukcesami, bo większość z nas lubi się chwalić tym co już osiągneliśmy i jest to jak najbardziej pozytywna cecha! Rób to więc i Ty ale tylko w kręgach ludzi chcących tego słuchać. Wtedy będziesz działać pozostając na kursie.

Bądź wytrwały! Albert Einstein dał nam wiele myśli cechujących człowieka sukcesu. Oto dwie z nich: „Nie chodzi o to, że jestem taki mądry, ja po prostu pozostaję z problemami trochę dłużej”, „Tylko ten kto poświęci się sprawie z całą swoją siłą i duszą może być prawdziwym mistrzem.”. Sądzę, że to właśnie z powodu takich cech jakie Einstein tu opisał, ten człowiek był tym, kim był. Czy Twoim zdaniem ktoś taki jak Albert Einstein zasługuje na miano człowieka sikcesu?

Na koniec jeszcze dwa cytaty pochodzące od ludzi, którzy wydają się nie mieć ze sobą niczego wspólnego: „Sekretem posuwania się naprzód jest rozpoczęcie.” (Agatha Christie), „Najważniejsza rzecz w życiu to przestać mówić „chciałbym” i zacząć mówić „zrobię.”” (David Copperfield). Zacznij a potem… zaczynaj ponownie, każdego dnia, aż przyjdzie chwila, kiedy skończysz to co zacząłeś.

Dodaj komentarz