Czy warto inwestować w złoto w 2021?

Czy warto inwestować w złoto w 2021?

Czy wiesz, że inwestowanie w złoto może zdywersyfikować Twój portfel? Może również stanowić ubezpieczenie przed zawirowaniami na giełdzie. Sprawdzamy, dlaczego powinieneś rozważyć inwestowanie w złoto i jak to zrobić.

Czy inwestowanie w złoto to dobry pomysł?

W miarę jak światowe rynki akcji pogrążają się coraz głębiej na nieznanym terytorium, musimy zadać sobie pytanie: “Czy złoto jest dobrą inwestycją?”. Musisz zacząć od zrozumienia, że inwestycja w złoto to nie to samo, co kupno obligacji czy akcji. Z historycznego punktu widzenia złoto zawsze było bezpieczną przystanią inwestycyjną w czasach wojen, niepokojów politycznych i wcześniejszych dewaluacji giełdowych. Już choćby z tego powodu warto dodać je do swojego portfela.

Oto dlaczego kupowanie i sprzedawanie złota jest opłacalne:

  • Żadna inwestycja nie dorównuje złotu pod względem długoterminowych osiągnięć
  • jest akceptowane jako “globalny pieniądz” na całym świecie od tysięcy lat
  • jest trwałe, co czyni je lepszym od wszystkich innych środków wymiany na świecie
  • handel złotem nie jest wspierany przez banki centralne ani rząd.
  • Możesz kupić złoto, nabywając albo złote monety, albo sztabki złota. Sztabki złota mają stempel z informacją o ilości zawartego w nich złota i poziomie jego czystości. Zauważ, że wartość każdej z nich jest określana przez zawartość metalu, a nie jego stan czy rzadkość występowania.

Jako inwestor, możesz inwestować poprzez exchange-traded fund (ETF na złoto), kupując fizyczny produkt lub akcje spółek wydobywających złoto. Jednym z powodów, dla których złoto pozostaje ważne dla współczesnej gospodarki, jest fakt, że zachowuje ono swoją wartość przez wiele pokoleń.

Zyskaj bezpieczeństwo

Jest ono uważane za bezpieczną przystań, szczególnie w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. Należy pamiętać, że inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i platyna, jest doskonałą ochroną przed załamaniem gospodarczym i inflacją. Wynika to z faktu, że metale o ograniczonej podaży są mniej podatne na dewaluację. Inwestorzy są często rozdarci pomiędzy inwestycją w złoto lub srebro. Rozsądniejsi inwestorzy będą posiadać oba rodzaje. Złoto oferuje absolutne ubezpieczenie na wypadek niepewnych czasów, podczas gdy srebro ma tendencję do bycia nieco bardziej spekulacyjnym.

Czy złoto jest dobrą inwestycją w 2021 roku?

Jedną z najlepiej radzących sobie inwestycji w 2019 i 2020 roku było złoto. Pytanie brzmi, czy warto inwestować w złoto w 2020 roku i czy cena złota pójdzie w górę? Po pandemii COVID-19, niepewność finansowa i niskie stopy procentowe były coraz większym problemem. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu wartości złota.

Dlaczego warto kupować złoto teraz? Cóż, przy obecnej niepewności finansowej, która ma się utrzymać, ceny złota prawdopodobnie osiągną nowe maksima do końca 2020 roku. Należy jednak pamiętać, że decyzja o zakupie złota nie jest pozbawiona ryzyka.

Czy powinienem inwestować w złoto?

Cóż, tak jak z każdym innym aktywem finansowym, inwestowanie w złoto wiąże się z ryzykiem, które w wielu przypadkach oznacza utratę kapitału. Musisz zrozumieć, jak kupować złote akcje, które odpowiadają Twoim warunkom. Dobra wiadomość jest taka, że ponieważ towar ten nie opiera się na giełdzie, może być wysoce zyskowną i bezpieczną opcją inwestycyjną. Aktywa, które nie są zależne od rynku giełdowego, są zazwyczaj bardziej stabilne. Aby jednak zarobić pieniądze na kupnie akcji złota, trzeba poczekać na wzrost cen.

Jaki jest najlepszy sposób inwestowania w złoto?

Najbezpieczniejszym sposobem na zakup złota jest posiadanie fizycznej postaci tego towaru, który jest uniwersalną, skończoną walutą. Ta forma inwestycji znana jest jako złoto alokowane. Istnieje jednak również złoto niealokowane, które jest bardziej powszechne i uważane za najlepszy sposób inwestowania w ten towar. A zatem, czy powinieneś kupić złoto alokowane czy niealokowane?

Niealokowane złoto jako inwestycja oznacza, że posiadasz inwestycję, która jest wsparta fizyczną rezerwą banku. Oznacza to również, że nie jesteś fizycznie właścicielem funduszy złota. Biorąc pod uwagę, że ta forma złota należy do banku, jesteś uprawniony do niższych premii. Możesz również handlować funduszami typu ETF (exchange-traded funds). Można nimi obracać na giełdzie w ramach grupy akcji związanych ze złotą biżuterią, wydobyciem i innymi sektorami przemysłu złotniczego.

Dodaj komentarz