Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Zawodu agenta nieruchomości nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Agent nieruchomości jest to oczywiście osoba, która zajmuje się pośredniczeniem w transakcjach sprzedaży lub wynajmu domu, mieszkania czy działki. Liczba osób, które wynajmują czy kupują nowe lokum co roku tylko rośnie, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad spróbowaniem swoich sił właśnie w tym zawodzie. Tylko czy rzeczywiście warto? Ile zarabia agent nieruchomości i jak nim zostać?

Jak zostać agentem nieruchomości?

Perspektywiczni agenci nieruchomości nie muszą się obawiać, ponieważ już od kilku lat wkroczenie w ten zawód jest bardzo proste i nie wymaga ani wykształcenia kierunkowego, ani zdawania żadnych egzaminów czy zdobywania licencji. Co oczywiste, agenci którzy są członkami stowarzyszeń, skończyli renomowane kursy czy mogą pochwalić się dyplomem ukończenia uczelni wyższej, na przykład na kierunkach związanych z ekonomią będą prawdopodobnie bardziej rozchwytywani i klienci będą bardziej skłonni im zaufać. Dlatego nawet mimo faktu, że nie jest to formalnie wymagane, mimo wszystko warto cały czas dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji.

Co ważne, każdy agent nieruchomości powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC – im wyższe, tym lepiej. Musimy się jednak o to martwić jedynie wtedy, kiedy pracujemy na własny rachunek. Będąc „na etacie” działamy w imieniu naszego pracodawcy, a więc to on (a raczej jego ubezpieczenie) jest w razie czego obciążony kosztami. Ponadto na ogół niezbędne okaże się posiadanie prawo jazdy kategorii B i własnego samochodu.

Zarobki agenta nieruchomości

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że zarobki agenta nieruchomości rzadko kiedy są stałe. W większości przypadków w jednym miesiącu mogą one być bardzo duże, a w drugim – niewielkie. To dlatego, że lwią część ich wynagrodzenia (lub nawet całość) stanowią prowizję od sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Oznacza to, że zarabiać będziemy w zależności od naszych wyników. Dla początkujących agentów może to być stosunkowo uciążliwe, ponieważ świeżo po rozpoczęciu działalności nie mamy jeszcze zbudowanej naszej marki, ciężko jest więc pozyskiwać klientów. W miarę zyskiwania renomy, doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji będzie to coraz łatwiejsze, a więc wzrosną także nasze zarobki.

Zawód agenta nieruchomości – czy warto?

Jeśli rzeczywiście interesuje nas tematyka handlu nieruchomościami, a do tego umiemy złapać kontakt z klientem i przekonać go do swojej racji, zdecydowanie może to być ciekawa ścieżka kariery. Może to być ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla osób ceniących sobie niezależność, ponieważ będąc agentem nieruchomości to tak naprawdę od naszych umiejętności i zaangażowania zależy, ile zarobimy.

Warto wiedzieć, ile zarabia agent nieruchomości http://oszczedzpieniadze.pl/blog/zarabia-agent-nieruchomosci/ i jakie są wobec niego wymagania, zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu pracy w tym zawodzie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to ciekawy i potencjalnie dochodowy zawód, ale nie każdy sobie w nim poradzi.

Dodaj komentarz