Handel na targowiskach jako pomysł na biznes

Handel na targowiskach jako pomysł na biznes

Handel na targowiskach to biznes o bardzo długiej historii. Choć wiele osób przepowiadało już rychły koniec polskim targowiskom to nieustannie tysiące osób prowadzi tam z powodzeniem handel. Jest wielu sprzedawców, którzy mają możliwość prowadzenia tradycyjnego handlu sklepowego, jednak wolą pracować na bazarach. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej możliwości prowadzenia biznesu.

Na czym polega handel na bazarach i targowiskach?

Handel targowy to działalność, która daje wiele możliwości. Zależnie od potrzeb i upodobań można handlować odzieżą, obuwiem, produktami spożywczymi czy ogrodniczymi. W zasadzie na targowiskach można znaleźć wszystko. Dawniej były to głownie produkty polskich producentów, obecnie coraz częściej pojawiają się towary z importu. Handel na bazarze miejskim nieco różni się od tego na targu. Stoiska na bazarach czynne są dłużej i każdego dnia pracuje się w jednym miejscu. Z kolei przedsiębiorcy, którzy stawiają na targowiska każdego dnia wcześnie rano jadą do innej, niezbyt daleko położonej miejscowości i tam na placu targowym zajmują jedno stanowisko. Wiąże się to z tym, że każdego dnia swoje stoisko trzeba rozłożyć i za kilka godzin złożyć. Sam handel trwa od 3 do 5 godzin jednak pracy z nim wiązanej jest znacznie więcej. Osoba, która decyduje się na taką działalność musi mieć duży samochód i miejsce do składowania towarów. Co najmniej raz w tygodniu trzeba pojechać gdzieś dalej po towar. Celem zwykle jest hurtownia, producent albo na przykład chińskie centrum hurtowe pod Warszawą.

Jakie warunki trzeba spełnić by móc prowadzić biznes na bazarach?

W większości przypadków konieczne jest otwarcie działalności gospodarczej. Oznacza to prowadzenie ewidencji przychodów, odprowadzanie podatków i po pewnym czasie konieczność posiadania kasy fiskalnej. Do działalności handlowej, innej niż spożywcza nie są potrzebne specjalne zezwolenia. Udając się na targowisko trzeba zapłacić za miejsce z którego się korzysta opłatę targową. Jeśli ktoś chce na stałe handlować w jednym miejscu to musi jeszcze płacić za rezerwację. Aby stworzyć przenośne stoisko również trzeba ponieść pewne koszty, by nabyć stoły handlowe, wieszaki, parasole, namioty czy wagi.

Czy handel na targowiskach jest zyskowny?

Handel na targowiskach to dobry pomysł na biznes dla wszystkich tych osób, które potrzebują szybko otworzyć biznes bez ogromnych nakładów. Z pewnością można tutaj osiągać wysokie zyski pod warunkiem oferowania klientom dobrej jakości towarów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to biznes trudny, związany z wczesnym wstawaniem, pracą na świeżym powietrzu i koniecznością znoszenia trudnych warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz