Ubezpieczenie dla kierowców czyli OC

Ubezpieczenie dla kierowców czyli OC

Polisa OC dla kierowców, zwana także ubezpieczeniem OC to, można zaryzykować takie twierdzenie, chyba najpopularniejsza polisa ubezpieczeniowa w Polsce, ale i pewnie na świecie. Wszystko zapewne przez to, że zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.

Jego zadaniem jest chronić właściciela samochodu przed finansową odpowiedzialnością za skutki wypadków spowodowanych samochodem, którego jest on właścicielem. W praktyce wygląda to tak, ze z polisy OC wypłaca się odszkodowanie ofiarom wypadku, czy ich rodzinom. Kiedy z naszej winy zniszczymy komuś samochód, albo nie daj Boże zdrowie, należy mu się odszkodowanie. Dzięki ubezpieczeniu OC nie musimy wykładać pieniędzy z własnego portfela. A są to nie raz spore kwoty. Jeśli idzie o szkody na mieniu – to wiadomo ile może kosztować samochód. Jeśli natomiast idzie o koszty leczenia, odszkodowań czy wypłat ewentualnych rent kwoty potrafią być bardzo duże.
Dlatego kierowcy mają obowiązek opłacania terminowo składek na ubezpieczenie. Pomimo, że nie raz narzekają na ich wysokość, czy wręcz sam obowiązek płacenia powinni zrozumieć, że ubezpieczenie OC leży głównie w interesie zawierającego umowę polisy ubezpieczenia.

W przypadku braku polisy OC jednak wypłata odszkodowań z własnej kieszeni to nie jedyny koszt, z jakim trzeba się liczyć. Za brak ubezpieczenia OC grożą bowiem także stosunkowo wysokie mandaty. Obecnie nie trzeba się już liczyć z możliwością odholowania samochodu. Wysokość mandatów uzależniona jest od tego, od jak długiego czasu nasza polisa OC jest nieważna.

Dodaj komentarz