OC rolnika obejmuje także wolnobieżne pojazdy rolnicze, na przykład kombajn. Jeżeli takie pojazdy mają być uczestnikami ruchu drogowego, nie trzeba wykupywać dodatkowej polisy.
Ubezpieczenie budynków rolnych to drugie, obowiązkowe ubezpieczenie rolne. Zawierając taką polisę otrzymasz odszkodowanie w sytuacji nawiedzenia zabudowań przez jakiś kataklizm. Wymienić wśród nich można gradobicie, pożary, powodzie, uderzenie pioruna. Do zabudowań gospodarczych należy dom oraz kurnik, stodoła, obora, chlew. Aby budynek podlegał pod zakres tego ubezpieczenia rolnego, jego całkowita powierzchnia musi być większa, niż 20 metrów kwadratowych. Ważne jest posiadanie przez niego fundamentów i dachu oraz stałe połączenie z gruntem. Zgodnie z tymi wytycznymi, wiata nie będzie budynkiem gospodarczym. Polisa taka obejmuje zewnętrzne mury obiektu oraz instalacje. Wyłączone spod niego jest wyposażenie oraz mienie ruchome. To ubezpieczenie rolne staje się obowiązkowe w momencie instalacji dachu. Polisa jest zawierana również na 12 miesięcy z automatycznym przedłużeniem.
Od lutego 2017 roku, w PZU SA można wykupić dotowane ubezpieczenia rolnicze. Stało się tak za sprawą umowy zawartej z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dotacje te pozwalają na uzyskanie zniżki na obowiązkowe ubezpieczenie rolne upraw. Praktyka pokazuje, że na wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarczych decyduje się zdecydowana mniejszość.
Uprawy warto ubezpieczyć od wielu rodzajów ryzyk.
W 2017 roku obowiązują nadal przepisy przejściowe. Za ich sprawą rolnik ma możliwość zabezpieczenia swoich upraw tylko od jednego lub też od kilku rodzajów ryzyk. Zachowuje prawo do dopłat od państwa. Ubezpieczenie zwierząt gospodarczych oraz upraw rolnych przewiduje wysokość dopłat do 65% kwoty składki na jedno zwierzę lub na jeden hektar.
Ubezpieczenia rolne są nie tylko obowiązkowe, ale również przynoszą wymierne korzyści w sytuacji klęski żywiołowej. Dlatego z pewnością warto je posiadać. Do wyboru jest wiele propozycji oferowanych przez największych ubezpieczycieli. Mogą różnić się one wariantami oraz oczywiście składkami. Zazwyczaj najkorzystniejszą opcją jest skorzystanie z całego pakietu, który pozwala sporo zaoszczędzić i ochronić od ryzyka większy obszar gospodarstwa rolnego.