Budownictwo specjalne

Budownictwo specjalne

Budownictwo kojarzy się zwykle ze standardowymi rozwiązaniami oraz budowaniem mieszkań, bloków czy innych obiektów przemysłowych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów specjalistycznych nie wystarczają standardowe rozwiązania które są nam dobrze znane z życia codziennego. Bo przecież kto z nas nigdy nie interesował się budownictwem czy chociażby nie chciał postawić własnego domu? Natomiast obiekty specjalne aby powstać wymagają znacznie więcej nakładu pracy, cięższego sprzętu oraz dużo więcej zaawansowanej technologii, która swoją drogą z roku na rok zapewnia nam nowe możliwości nie tylko względem budownictwa ale również w przypadku innych dziedzin przemysłu.

Specjalistyczne badanie gleby

Wciąż nie jest tak popularne, a to wszystko dlatego że głównie stosowane jest w przypadku kiedy mamy na myśli budownictwo inżynieryjne i które wymaga specjalistycznych badań gleby aby określić jej nośność, rodzaj bądź poziom wód gruntowych. Badaniami tego typu
zajmuje się geotechnika czyli dziedzina inżynierii charakteryzująca się dużą rozbieżnością badań, ograniczając się wyłącznie do gleby. Łączy w sobie inne nauki takie jak chemia, fizyka, geologia czy mechanika gruntów pod kątem występowania osuwisk. Co ciekawe w jej przypadku coraz więcej prywatnych osób decyduje się wykorzystać geotechnikę podczas planowania budowy własnego domu bądź innego obiektu. Świadczy to o tym że z tej możliwości korzystają już nie tylko fachowcy planujący wielkie przedsięwzięcia ale również prywatni inwestorzy chcący stawiać jednorodzinne mieszkania.
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie że takie badania nie są nikomu potrzebne do szczęścia, przecież przez tyle lat nie korzystaliśmy z takich możliwości i nic się nie działo to dlaczego teraz mogło by się coś dziać? Otóż zawsze istniało oraz nadal istnieje i będzie istnieć ryzyko związane z uszkodzeniami przez złe wartości gleby na której stawiany jest obiekt. Dlatego też dzięki tej nauce możemy poznać konkretne parametry gleby i na ich
podstawie określić możliwość bądź brak możliwości budowy.

Jak wygląda badanie gleby?

Sam fakt badania gleby może być bardzo ciekawy, a więc przeprowadzanie badania odbywa się za pomocą wykonania przynajmniej trzech odwiertów z udziałem specjalnej maszyny. Odwiert wykonywany jest na głębokość 4-5 metrów i pozwala na określenie gatunku oraz stanu gleby. Natomiast w przypadku kiedy chcemy dowiedzieć się znacznie więcej, z odwiertu pobierane są próbki które w laboratorium poddawane są różnym badaniom, pozwalają one nam dowiedzieć się znacznie więcej na temat gleby oraz celów do jakich możemy ją zastosować. Koszt wykonania standardowego odwiertu ze wstępnym oszacowaniem stanu oraz rodzaju gleby waha się pomiędzy 1000 a 1500zł. W przypadku kiedy potrzebujemy nieco więcej informacji będą potrzebne dodatkowe badania w laboratorium oraz koszt takich działań może okazać się znacznie wyższy. Mimo wszystko warto zadbać o bezpieczeństwo swoje w przyszłości wykonując dodatkowe badania gruntów.

Dodaj komentarz