Dlaczego warto nosić rękawice robocze podczas ciężkich pracy?

Dlaczego warto nosić rękawice robocze podczas ciężkich pracy?

W niektórych przypadkach wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z koniecznością założenia specjalnego stroju ochronnego. Mogą się na niego składać rękawice budowlane czy też robocze, spodnie robocze, specjalne buty, a nawet okulary ochronne i kurtki. Ma to na celu jak najlepszą ochronę pracownika, podczas gdy wykonuje on obowiązki zawodowe oraz zabezpieczenie jego prywatnego stroju przed zniszczeniem. W tym artykule skupimy się na jednym z elementów stroju roboczego, a konkretnie na rękawicach, które mają chronić ręce pracownika przed poparzeniami, skaleczeniami oraz innymi zagrożeniami.

Jakie rękawice robocze wybrać i dlaczego warto je nosić?

Pracownicy, którzy wykonują prace fizyczne i mają styczność, z rzeczami takimi jak płomienie ognia, ostre przedmioty czy elektryczność powinni zakrywać swoje dłonie odpowiednio dobranymi rękawicami. W większości przypadków jest to obowiązek, a pracodawca jest zobowiązany przez prawo do tego, aby zapewnić pracownikowi odpowiednią odzież roboczą na czas pracy. Obecnie w sklepach można znaleźć mnóstwo rodzai rękawic, każde z nich charakteryzują się innymi właściwościami.

Jeśli w grę wchodzą ciężkie prace, to najlepszym rozwiązaniem będą rękawice skórzane. Są one odporne na rozdarcia oraz wysokie i niskie temperatury. Wyróżnia się rękawice z różnych gatunków skóry: koziej, bydlęcej i świńskiej. Rękawice ze skóry koziej są delikatne i zapewniają dobry chwyt i uczucie w dłoniach. Jeśli chodzi o rękawice ze skóry bydlęcej, to są one mocniejsze niż te wykonane ze skóry koziej i są elastyczne. Dobrze sprawdzają się np. na budowie podczas przenoszenia materiałów. Rękawice ze skóry świńskiej najczęściej stosują spawacze, ten rodzaj skory jest bardzo mocny, ale jednocześnie przepuszcza powietrze.

Na co zwrócić uwagę kupując rękawice robocze?

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane rękawice. W zależności od prac, które musisz wykonywać, powinieneś dobrać odpowiedni rodzaj rękawic. Niekiedy wystarczające będą rękawice tekstylne, a czasem nie obejdzie się bez wytrzymałych rękawic ze skóry. W przypadku odzieży roboczej i ochronnej nie ma co oszczędzać – ciuchy i akcesoria powinny być najlepszej jakości. Dzięki temu posłużą pracownikowi przez bardzo długi czas i będą stanowić odpowiednią ochronę. Ważny jest też rozmiar rękawic – nie mogą być one za ciasne, ponieważ będą uciskać dłonie i powodować ból. Z drugiej strony nie mogą być zbyt luźne, ponieważ mogą łatwo się zsunąć, co może prowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Dodaj komentarz