Mieszkanie bez wkładu własnego Polski Ład

Mieszkanie bez wkładu własnego Polski Ład

Polski Ład jest narodowym planem odbudowy gospodarczej kraju po pandemii koronawirusa, który będzie wprowadzany na przestrzeni kilku następnych lat. Zakłada on wiele różnych kwestii, jednak jedną z najbardziej naglących jest ta dotycząca rynku mieszkaniowego. Czy Polski Ład zapewni mieszkanie bez wkładu własnego? I jeśli tak, to komu? 

Polski Ład a wkład własny 

Jednym z ważniejszych podpunktów Polskiego Ładu jest ten, dotyczący wkładu własnego oraz kredytu hipotecznego. Obecnie, uzyskanie kredytu na mieszkanie jest niemożliwe bez posiadania wkładu własnego. W 2021 roku wynosi on 20 proc. kwoty całego kredytu. I tutaj pojawia się problem, ponieważ nie każdego stać nie tylko na samo mieszkanie, ale także na kredyt. Polski Ład ma ułatwić uzyskanie kredytu hipotecznego rodzinom, których nie stać na uzbieranie wkładu własnego. Według tych założeń o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będą mogły ubiegać się osoby posiadające zdolność kredytową, ale nieposiadające środków na wkład własny. 

Uczestnicy programu ‘mieszkanie bez wkładu własnego’ otrzymają swego rodzaju obietnicę bankową. Jest to gwarancja, że jeżeli kredytobiorca nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, to bank odzyska część długu od Państwa. Maksymalna kwota gwarancji może wynieść nawet 100 000 zł, jednak nie będzie wyższa niż 40 proc. wartości mieszkania. Należy przy tym zaznaczyć, że okres ważności gwarancji wynosi 15 lat. Innymi słowy, jest to minimalny okres spłaty.

Kto może ubiegać się o mieszkanie bez wkładu własnego? 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego przeznaczony jest dla małżeństw, osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko lub osób niepełnosprawnych. Oprócz tych wyznaczników, dochodzi jeszcze ograniczenie wiekowe. Z programu nie może skorzystać osoba po skończonym 40 roku życia. Tyczy to się także osób w małżeństwie. Młodszy z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko, nie może ukończyć 40 lat, w roku, w którym ubiega się o kredyt. 

Osoba, która chce skorzystać z programu ‘mieszkanie bez wkładu własnego’ nie może także posiadać innej nieruchomości. W przypadku małżeństwa, warunek ten dotyczy obojga uczestników. Program przeznaczony jest dla osób, które starają się o swoje pierwsze mieszkanie. 

Decydując się na udział w programie warto skorzystać w pomocy doradcy kredytowego Multikredyt.pl. Specjalista pomoże nam zebrać niezbędne dokumenty i przeprowadzi przez cały proces uzyskiwania kredytu. Dzięki temu nie musimy przejmować się prawnymi zagwozdkami, za to możemy najpełniej skorzystać z dostępnej oferty. 

Dodaj komentarz