Od czego zależy zdolność kredytowa i jak ją obliczyć?

Od czego zależy zdolność kredytowa i jak ją obliczyć?

Zdolność kredytowa to fraza, którą można usłyszeć bardzo często podczas rozmów o finansach i bankowości. Nie bez powodu – zbyt niska zdolność jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyty. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że niemal każdy weźmie w swoim życiu jakiś kredyt, zdolność kredytowa jest czymś, o czym warto dowiedzieć się więcej.

Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego się spodziewać wnioskując o kredyt i na jakiej podstawie zostaniemy ocenieni przez bank, co z kolei pozwoli nam dokonać zmian niezbędnych, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową. W takim razie, od czego zależy zdolność kredytowa i jak ją obliczyć? Czym ona właściwie jest? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Czym jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Zdolność kredytowa to zdolność do spłacenia całości zobowiązania finansowego na czas, a więc w praktyce wskaźnik tego, czy daną osobę prawdopodobnie będzie stać na spłacanie wybranego kredytu w terminie. Wskaźnik ten jest obliczany przy każdym wniosku o kredyt, czy to gotówkowy, konsolidacyjny czy jakikolwiek inny.

Banki stosują swoje własne algorytmy do obliczania zdolności kredytowej, a także mogą mieć nieco inne wymagania co do jej wysokości. Oznacza to, że otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej w jednym banku nie oznacza, że wniosek zostanie odrzucony również w innym banku. Aspekty, które są każdorazowo brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej, to między innymi:

  • dochody
  • forma zatrudnienia
  • koszty utrzymania
  • aktualne kredyty i pożyczki
  • ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

Im większy i bardziej ryzykowny dla banku kredyt, tym trudniej jest uzyskać pozytywną decyzję kredytową i tym wyższa zdolność kredytowa będzie wymagana. Przykładowo, prawdopodobnie tej samej osobie łatwiej będzie dostać kredyt gotówkowy na kilka tysięcy złotych niż kredyt hipoteczny na kilkaset tysięcy złotych.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Do obliczania zdolności kredytowej można wykorzystać dostępne na stronach internetowych banków, a także na innych portalach, specjalne kalkulatory. Zazwyczaj są one jednak uproszczone względem ilości czynników, które przy wyliczaniu zdolności weźmie pod uwagę bank.

Dlatego też warto poprosić o pomoc wykwalifikowanego pośrednika kredytowego, który pomoże w pozyskaniu kredytu na najlepszych możliwych warunkach. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: poradnik kredytowy. Wieloletnie doświadczenie w branży, a także szeroka wiedza i kwalifikacje pozwolą ekspertowi obliczyć zdolność kredytową skuteczniej i precyzyjniej niż bylibyśmy w stanie zrobić to samodzielnie.

Dodaj komentarz