Taśma LED

Taśma LED

Taśma LED to coraz bardziej popularne akcesorium, które może być użyte na zewnątrz, a także w środku domu do dekoracji albo w celu oświetlenia pomieszczeń.

Takie oświetlenie nadaje ciekawy charakter wnętrzom i może spełniać funkcję oświetlenia użytkowego, jeśli zostanie dobrze dopasowane do powierzchni.

Oświetleniem można sterować za pośrednictwem ściemniacza z pilotem lub bez.

Taśma LED do oświetlenia wnętrza

Powinniśmy się zastanowić, jaka taśma LED będzie odpowiednia do uzyskania interesującego nas efektu. Z pewnością istotny jest obszar oraz miejsca, w których chcemy ją przyczepić.

Do uzyskania mocniejszego efektu światła, powinniśmy się zdecydować na produkt o wydajnych diodach. Będzie to taśma o symbolu SMD 5050. Przy mocniejszej emisji światła, będzie też większy pobór mocy.

Diody o oznaczeniach SMD 5050 i 5638 PREMIUM dają lepsze, bardziej skondensowane światło, ale trzeba się liczyć z tym, że wytworzą one więcej ciepła, które należy jakoś odprowadzić. Do tego celu przeznaczony jest aluminiowy profil LED, który może poprawić walory estetyczne oświetlenia.

Taśmy LED do dekoracji

To zastosowanie jest znane od bardzo dawna, jednak obecne na rynku taśmy LED do dekoracji są o wiele nowocześniejsze i można uzyskać ciekawsze efekty.

Do dekoracji producenci oferują paski ledowe hermetyczne i niehermetyczne. Paski hermetyczne o parametrach szczelności IP65-IP68 są przeznaczone do dekoracji na zewnątrz. Posiadają one dodatkowo płaszcz silikonowy, chroniący je przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami.

Parametry taśm LED z przeznaczeniem do dekoracji wnętrz o stabilnej temperaturze, to zakres IP 20-33.

Symbol IP oznacza specjalną kwalifikację i stopień ochrony urządzeń elektromagnetycznych przed dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy.

Taśmy LED RGB

Oświetlenie LED RGB ma przeznaczenie wyłącznie dekoracyjne. Dzięki nowej technologii, LED RGB oferuje zupełnie nowy rodzaj światła. Funkcjonowanie tego oświetlenia jest oparte na działaniu ludzkiego oka, które przy odpowiedniej kombinacji kolorów, widzi barwy inne, niż składowe kolory, jakimi są czerwony, zielony i niebieski.

Ściemniacz LED

Do sterowania natężeniem światła, konieczny będzie zakup ściemniacza LED. Na rynku można dostać kilka wersji tego urządzenia, które spełnia również funkcje włącznika oświetlenia.

Do oświetlenia meblowego, będzie się nadawał ściemniacz LED mini. Ma on małe gabaryty i można go dyskretnie zamontować.

Ściemniacz LED na pilota pozwala sterować oświetleniem LED z pewnej odległości. Dużo bardziej zaawansowany jest pilot wykorzystujący fale radiowe, niż pilot wykorzystujący podczerwień.

Manualny ściemniacz światła może zastąpić włącznik światła. Za jego pomocą można zmieniać w sposób płynny natężenie światła.

Ściemniacz LED 12V wielokanałowy, może posłużyć do obsługi kilku sekcji zbudowanych z jednokolorowy lub wielokolorowym świateł LED. Daje to możliwość kontroli za pośrednictwem jednego pilota, kilku stref jednocześnie i każdej z osobna.

Ściemniacz wraz z pilotem można dokupić oddzielnie do każdego rodzaju taśmy LED.

Dodaj komentarz