Poznaj bliżej Żyrardów

Poznaj bliżej Żyrardów

Żyrardów to miasto, które zamieszkuje blisko 40 tysięcy mieszkańców. Administracyjnie Żyrardów należy do województwa mazowieckiego i stanowi siedzibę powiatu żyrardowskiego. W kontekście Żyrardowa można usłyszeć, że jest to „Czerwone Miasto” nie bez powodu – w tym miejscu można napotkać na sporą liczbę zabytkowych budynków, które powstały z czerwonych cegieł. Warto więc przyjrzeć się temu co warto w tym mieście szczególnie zobaczyć. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się tego co dzieje się w mieście, a więc poznać wiadomości Żyrardów to zobacz na stronę zyrardowski24.pl.

​Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

Muzeum Mazowsza Zachodniego założone w 1961 roku znajduje się w willi reprezentacyjnej Karola Dittricha jr. przy ulicy K. Dittricha. Sam budynek w którym znajduje się muzeum został wzniesiony w latach 1886 do 1896. Natomiast zwiedzając muzeum mamy szansę obejrzeć zbiory w ilości ponad 8 600 eksponatów. Wśród unikatowych obiektów obok których ciężko przejść obojętnie jest Panorama Żyrardowa z 1899 roku pokazująca w interesujący sposób osadę fabryczną miasta wraz z podziałem na poszczególne kwartały, zgodnie z wymaganiami architektonicznymi tamtych czasów. Warto dodać, że panorama została stworzona na światową wystawę w Paryżu odbywającą się w 1900 roku. Wśród innych ciekawych ekspozycji duże wrażenie wywołuje bogata kolekcja prac malarza Józefa Rapackiego, który zasłynął z tego, że tworzył unikatowe sentymentalne pejzaże.

​Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

Aby upamiętnić tradycje związane z produkcją lniarską w Żyrardowie powstało charakterystyczne muzeum w którym można podziwiać wiele eksponatów związanych z 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W muzeum można podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych maszyn, które niegdyś służyły w procesie obróbki włókna i do produkcji tkanin. W większości maszyny znajdujące się w pomieszczeniach muzeum pochodzą z końca XX wieku, ale znajdziemy tutaj także unikatowe maszyny z początku ubiegłego stulecia. Oprócz maszyn można zobaczyć rozbudowaną ekspozycję o nazwie „Tkane sita”, która prezentuje w ciekawy sposób to jak przebiega proces sitodruku. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, który szczegółowo informuje o poszczególnych elementach związanych z produkcją rękodzielniczą, a także z obsługą maszyn. Na uwagę zasługuje również fakt, że po zwiedzaniu muzeum, na zewnątrz można udać się do niewielkiej, industrialnej zagrody, gdzie można zobaczyć żywe egzotyczne zwierzęta takie jak na przykład wielbłądy i alpaki.

Dodaj komentarz