Wypowiedzenie umowy B2B – jak wygląda? 

Wypowiedzenie umowy B2B – jak wygląda? 

Umowa B2B, czyli business to business, to umowa, którą mogą zawrzeć między sobą przedsiębiorcy. Określa ona stosunek pracy, który najczęściej polega na wykonywaniu zleceń lub świadczeniu konkretnych usług. Obecnie umowa B2B staje się coraz popularniejsza, oferują ją zarówno duże korporacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Na taką umowę możemy zdecydować się, będąc także działalnością jednoosobową. Na czym dokładnie polega dana umowa i jak wygląda wypowiedzenie umowy B2B? 

Umowa B2B – co to jest? 

W ostatnim czasie umowa B2B zyskała na popularności. Ma szerokie zastosowanie i nierzadko jest dla dwóch stron najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nawiązanie współpracy na podstawie tej umowy. Przedmiotem umowy B2B mogą być różne usługi, na przykład sprzedaż towarów, czy wykonanie dzieła. Jednak bardzo często umowę B2B obie strony rozumieją jako samozatrudnienie, czyli umowę współpracy, której przedmiotem jest świadczenie usług przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. 

Jakie zalety ma umowa B2B? 

Nie bez przyczyny umowa B2B staje się coraz popularniejsza na rynku pracy. Ma znaczną przewagę nad umową zlecenie i jak się okazuje, może być także korzystniejsza od umowy o pracę. Jakie ma zalety? Przede wszystkim B2B wyróżniają niższe koszty zatrudnienia, co przekłada się na wyższe zarobki, ale także bardziej opłacalne warunki dla pracodawcy. Niższe są składki ubezpieczenia społecznego. Co więcej, decydując się na to umowę, zyskujemy możliwość korzystania z różnych form opodatkowania działalności. 

Umowa B2B przekłada się także na bardziej elastyczne warunki organizacji pracy i czasu, który chcemy na nią przeznaczać. Ponadto zapewnia swobodę w zakresie wyboru miejsca świadczenia usług. Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą są mniej rygorystyczne przepisy dotyczące rozwiązywania umów B2B.

Wypowiedzenie umowy B2B – jak rozwiązać umowę? 

W przypadku umowy B2B różne są sposoby na jej rozwiązanie. W zależności od przedmiotu umowy możliwe jest wypowiedzenie, odstąpienie, czy rozwiązanie za porozumieniem stron. Pamiętaj jednak, że sposób rozwiązania musi być dokładnie w umowie opisany. Najlepszą opcją jest wypowiedzenie umowy B2B za porozumieniem stron. W takim przypadku obie strony mogą określić dogodny dla nich termin i warunki rozwiązania umowy. Jeśli chcesz mieć pewność, że umowa B2B jest dla Ciebie korzystna, to warto skonsultować ją z prawnikiem, który dokładnie ją przeanalizuje i zweryfikuje wszelkie zapisy. 

Dodaj komentarz