Czy konto dla spółki z o.o. jest niezbędne (i na co zwracać uwagę przy jego wyborze)?

Czy konto dla spółki z o.o. jest niezbędne (i na co zwracać uwagę przy jego wyborze)?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie nazywana spółką z o.o.) jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności obok jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzeba przy tym pamiętać, że rządzi się ona zupełnie innymi prawami niż wspomniana JDG i dlatego też nawet, jeśli już wcześniej prowadziło się jednoosobową działalność gospodarczą, przy zakładaniu spółki i jej późniejszej obsłudze będzie trzeba się dokształcić.

Ciekawą kwestią, na temat której warto dowiedzieć się więcej, jest konto firmowe. Czy w przypadku spółki z o.o. jest ono obowiązkowe, czy też nie trzeba go zakładać? Na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego, aby nie przepłacić i być później zadowolonym? Na wszystkie te pytania, a także wiele innych, odpowiemy poniżej.

Czy konto dla spółki jest obowiązkowe?

Kwestia tego, czy konto dla spółki jest wymagane, jest stosunkowo złożona. W teorii nie jest to jednoznacznie wskazane w prawie, w praktyce jednak spółce może być bardzo ciężko funkcjonować bez zdecydowania się na takie konto. Po pierwsze, spora część przedsiębiorców jest zobowiązana do opłacania podatków i składek ZUS tylko przelewem – z tego obowiązku zwolnieni są jedynie mikroprzedsiębiorcy.

Po drugie, posiadanie rachunku bankowego jest też niezbędne do realizacji wymagań systemu split payment, stosowanego w przypadku transakcji B2B (czyli takich, gdzie obie strony są przedsiębiorcami), kiedy pojawia się potrzeba opłacenia podatku VAT. W ramach podzielonej płatności część wysłanej kwoty trafi na inne konto, aby zapewnić, że podatek VAT rzeczywiście zostanie opłacone.

Na co należy zwracać uwagę, wybierając konto dla spółki z o.o.?

Podczas procesu decydowania się na dane konto dla spółki zoo, może nam się na pierwszy rzut oka wydawać, że oferty wszystkich banków są bardzo podobne. W rzeczywistości jednak, jeśli dobrze się w nie wczytamy, może okazać się, że występują między nimi spore różnice, które znacznie wpłyną na ostateczny koszt oraz komfort korzystania z konta.

Wśród najważniejszych aspektów, na które powinno zwracać się uwagę, można wymienić właśnie te związane z kosztami, czyli na przykład opłatę za prowadzenie rachunku, za wydanie karty płatniczej i późniejsze korzystanie z niej, za przelewy krajowe i zagraniczne, za wypłatę z bankomatów (w tym również tych nienależących do danego banku) lub wpłatę na rachunek. Nie można zapominać także o takich kwestiach, jak różnego rodzaju promocje i bonusy, ułatwienia w zakresie prowadzenia księgowości (m.in. chodzi tutaj o łatwe wykonywanie przelewów do ZUS-u i US) oraz wysoka jakość obsługi klienta.

Dodaj komentarz