Od czego zależy kurs kryptowalut?

Od czego zależy kurs kryptowalut?

Każda inwestycja w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem i nie można o tym zapominać. Co istotne, większość inwestorów traci swój kapitał, a jednocześnie nie ma czegoś takiego jak pewna strategia inwestycyjna. Dziś przedstawimy, od czego zależy wycena kryptowalut.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty często określa się mianem waluty wirtualnej. Jest to rozszerzony system księgowy, który bazuje na kryptografii. System przechowuje informacje o stanie posiadania umownych jednostek. Kryptowaluta nie jest uznawana przez większość państw za jednostkę walutową czy środek płatniczy. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, który powstał w 2009 roku jako odpowiedź na kryzys na rynku. Co ciekawe, opłaty transakcyjne dla kryptowalut zależą od podaży przepustowości sieci w danym czasie. Kryptowaluty są więc aktywami, którymi można handlować, a więc kupować i sprzedawać.

Notowania kryptowalut – od czego zależą?

Wartość kryptowaluty szybko się zmienia. Powszechnie uważa się, że zmienia się szybciej niż kurs na tradycyjne waluty. Co ciekawe, kryptowaluty są zestawiane z dolarem, ale mogą również być wyceniane biorąc pod uwagę inne tradycyjne waluty. Warto jeszcze wiedzieć, że wycenę i kapitalizację kryptowaluty podaje się na dany dzień. Na cenę wpływają czynniki popytu i podaży. Trzeba jednak pamiętać, że kryptowaluty mają dużo mniejszą wrażliwość na czynniki makroekonomiczne. Wszystkie kryptowaluty funkcjonują w określonych systemach. Zmiany również mogą wpływać na ich wartość. Wszelkiego rodzaju czynniki geopolityczne również mogą powodować duże wahania wartości, co oczywiście zwiększa ryzyko inwestycyjne. Należy wiedzieć, że wycena kryptowaluty opiera się o mechanizmy rynkowe, ale nie oznacza to, że łatwo jest przewidzieć wzrost wartości. Nie ma sposobu, który sprawi, że odkryjecie powody wzrostu kryptowaluty. Wahania na rynku zawsze są duże i niewątpliwie czynniki ekonomiczne mają na to wpływ. Są ekonomiści, którzy uważają, iż zarówno pękająca bańka spekulacyjna, jak i hossa nie ma wpływu na zachowanie inwestorów i podejmowanie decyzji na temat zakupu czy sprzedaży kryptowalut. Warto wiedzieć, że kryptowaluty mogą być instrumentami typowo spekulacyjnymi.

Czy wahania na rynku kryptowalut powinny niepokoić?

Inwestowanie w kryptowaluty zawsze będzie ryzykowne. Wahania kursu na pewno niepokoją inwestorów. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że niedługo sytuacja się zmieni i dojdzie do wzrostu wartości. Kryptowaluty mogą być pozytywnie postrzegane przez inwestorów, co może oznaczać wzrost. Na korzyść np. bitcoina może działać wprowadzenie projektu, który jest z nim związany, czy też działanie dużych inwestorów. Rynek jest tak nieprzewidywalny, że nawet kryptowaluta stworzona dla żartu i tutaj mamy na myśli kryptowalutę dogecoin, stała się cenna po tym jak Elon Musk zaczął się o niej pozytywnie wypowiadać w swoich mediach społecznościowych. Cena wirtualnych walut może maleć w momencie kiedy inwestorzy zaczynają rezygnować z zakupu z powodu dużego ryzyka. Rzeczywiście czynniki makroekonomiczne mają wpływ na wartość coinów, ale to nie wszystko. Nawet koszty wydobycia mogą mieć wpływ na wartość danej jednostki. Kolejnym problemem są coraz częstsze ataki hakerskie, które prowadzą do utraty przez inwestorów sporej liczby kryptowalut z portfela wirtualnego.

Dodaj komentarz