Finansowanie pod zastaw jest rozwiązaniem, po które sięga coraz większa ilość polskich przedsiębiorców. W pierwszej kolejności może się ono kojarzyć głównie z pożyczkami pod zastaw nieruchomości (magazynów, fabryk, biur), względnie ruchomości (maszyn, pojazdów), wierzytelności czy papierów wartościowych. Niektórzy zastawiają się jednak także nad jeszcze inną alternatywą, a mianowicie wykorzystanie jako przedmiot zastawu ziemi, na przykład rolnej.
Czy pożyczka pod zastaw ziemi rolnej na realizację celu biznesowego (np. budowę nieruchomości firmowej) jest w ogóle możliwa? Jeśli tak, to na jakich warunkach? Co z innymi typami ziemi, na przykład działkami budowlanymi? Wszystkie te kwestie postaramy się szczegółowo wyjaśnić poniżej.
Pożyczka pod zastaw ziemi – zasady
Pożyczka pod zastaw ziemi jest jak najbardziej możliwa zarówno w przypadku ziemi rolnej, jak i działek budowlanych czy gruntów inwestycyjnych. Jest to więc bardzo elastyczny produkt finansowy, z którego można skorzystać w wielu różnorodnych sytuacjach.
Co ważne, firma nie musi być właścicielem działki – może ona należeć np. do osoby prywatnej (lub co prawda firmy, ale nie tej, która chce zaciągnąć pożyczkę). Konieczne będzie jedynie uzyskanie zgody od właściciela na wykorzystanie danej ziemi jako przedmiotu zastawu.
Uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc na przykład pokrycie bieżących wydatków (w tym innych pożyczek) czy zrealizowanie inwestycji – wybór należy do pożyczkobiorcy.
Jakie dokumenty są potrzebne do pożyczek pod zastaw ziemi?
Dokładna lista dokumentów potrzebnych do skorzystania z finansowania pod zastaw będzie zależała od kilku czynników, takich jak typ gruntu i jego stan prawny. Ogółem mówiąc, można przygotować się na konieczność przedstawienia wypisu i wyrysu z rejestru gruntów, a także numeru księgi wieczystej i zaświadczenia o planie zagospodarowania przestrzennego. Nie obejdzie się również bez aktu notarialnego potwierdzającego nabycie działki (np. poprzez zakup czy darowiznę) i zdjęć działki.
Warto podkreślić, że pożyczki pod zastaw ziemi (i ogółem finansowanie pod zastaw, w tym wspomniany we wstępie zastaw ruchomości, papierów wartościowych i nie tylko) charkteryzują się niższymi wymaganiami niż tradycyjne produkty bankowe. Nacisk jest kładziony głównie na przedmiot zastawu (jego wartość, stan prawny), a nie na bieżącą sytuację finansową firmy, jej historię kredytową czy obecność w różnych bazach prowadzonych przez różne bazy informacji gospodarczej.