Jak założyć spółkę?

Jak założyć spółkę?

Jak założyć spółkę?

Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej działających w Polsce. Wyróżnia się ona wieloma korzystnymi cechami w tym m.in. odrębną osobowością prawną. Warto wiedzieć w jaki sposób można założyć spółkę i z jakimi wymaganiami się to wiąże. 

Najważniejsze informacje na temat spółki z o.o.

Spółka z o.o. wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim umożliwia ona tzw. ograniczoną odpowiedzialność. Spółka działa jako pełnoprawny podmiot prawny w swoim imieniu bez udziału innych. Wiele osób chcąc otworzyć własną działalność decyduje się właśnie na taką formę. Samo założenie spółki także nie jest zbyt skomplikowane. 

Kapitał spółki 

Chcąc założyć spółkę z o.o. należy przede wszystkim pamiętać, że kapitał jaki będzie wniesiony do spółki może mieć zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną np. nieruchomości. Przy czym minimalna wartość kapitału musi wynosić 5 tysięcy zł. 

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można także powołać do życia, kiedy nie posiada się zaufanego, sprawdzonego partnera do biznesu. Jest to bardzo wygodne w takiej sytuacji, ponieważ nie ma obowiązku posiadania wspólnika. 

W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności trzeba sporządzić prawidłową umowę, która będzie zawierała takie informacje jak adres siedziby, zakres działalności, wielkość kapitału, liczbę wspólników oraz podział zadań. Dodatkowo należy zaznaczyć, że umowa powinna mieć formę aktu notarialnego. 

Sporządzenie i podpisanie tego aktu wystarczy, aby powołać do życia spółkę z o.o. Następny krokiem jest jej zarejestrowanie. Wniosek oraz wszystkie potrzebne elementy trzeba złożyć w określonym Sądzie Rejonowym. Po rozpatrzeniu sprawy umożliwi on wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, a także za pomocą elektronicznego systemu wpisuje ją do Centralnego Rejestru Podmiotów (CRP KEP) i rejestru REGON. 

Warto zaznaczyć, że CRP KEP następnie przekazuje określone dane prosto do ZUSu. 

Sama rejestracja spółki wiążę się z koniecznością poniesienia kilku opłat. Przede wszystkim za wpisanie do KRS należy umieścić opłatę  w wysokości 600 zł. 

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet

W dzisiejszych czasach spółkę z o.o. można także założyć przez Internet. Jest to bardzo szybka i łatwa droga, a także wiąże się z niższymi kosztami. Wystarczy skorzystać z systemu S24, którego administratorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Obsługa systemu jest w pełni intuicyjna i bardzo prosta. Każdy krok po kroku przejdzie przez cały proces i po przesłaniu najważniejszych dokumentów, wypełnieniu stosowanych formularzy i opłacaniu spółka zostaje utworzona. 

Dodaj komentarz