Jak znaleźć idealnego pracownika?

Jak znaleźć idealnego pracownika?

Pracownik w Twojej firmie to bardzo ważna osoba. Jeśli masz ich większą ilość, to tym bardziej mają oni znaczenie. Wykonują pracę, której sam nie jesteś w stanie przerobić. Jednak pracownik, który będzie sumienny, oddany to wyjątek. Takich osób trzeba szukać długo. Czasem latami buduje się zespół osób, które są kompetentne, oddane i pracują dobrze. Jak skrócić ten czas i spróbować stworzyć zespół marzeń w krótszym czasie? Czy jest to w ogóle możliwe?

Gdzie szukać pracowników?

Swoje poszukiwania zacznij serwisów ogłoszeniowych. Jeśli szukasz pracownika do pracy, która nie jest bardzo wymagająca, zacznij od OLX. Jeśli chcesz wykwalifikowanego pracownika z konkretnym doświadczeniem – postaw na pracuj.pl. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w świadomości osób szukających pracę, miejsce jakim jest pracuj.pl kojarzy się bardzo profesjonalnie. Tam najczęściej lądują ogłoszenia, które są konkretnie dedykowane. Tam też znajdziesz pracowników, którzy mają konkretne wykształcenie i szukają konkretnej pracy.

Nie omijaj takich miejsc jak LinkedIn czy Facebook. To pierwsze jest świetnym miejscem do szukania specjalistów. Tam wchodzisz na profil danej osoby i widzisz jej doświadczenie. Pomimo tego, że może ona nie szukać pracy, możesz porozmawiać z nią i złożyć jej propozycję. Na grupach na Facebooku również warto próbować. Innym sposobem są między innymi firmy rekrutujące. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, jeśli szukasz pracownika, który musi mieć niecodzienne kompetencje lub doświadczenie w swoim CV.

Na co zwracać uwagę?

Gdy już masz listę potencjalnych kandydatów, to warto rozpocząć rozmowy. Przede wszystkim stawiaj na osoby, które szukasz. Nie idź na skróty, ponieważ dając szansę komuś, kto nie spełnia Twoich wymagań, możesz popełnić spory błąd. Stawiaj na osoby, które mają kompetencje i doświadczenie, którego szukasz. Inną sprawą jest samo flow, które powinniście z przyszłym pracownikiem złapać. Sprawdź, jak się z nim rozmawia, czy jest otwarty i komunikatywny. Jeśli tak, możesz dać mu szansę na to, by rozwinął skrzydła w Twojej firmie.

Pamiętaj jednak, że nikt nie da Ci gwarancji ani sposobu na to, jak znaleźć idealnego pracownika. Musisz szukać i próbować. Możesz jednak zwiększyć swoje szanse dzięki temu, że będziesz wybierał konkretne osoby, z konkretnym doświadczeniem i kompetencjami, których oczekujesz. W ten sposób postawisz też realne wymagania przed osobą, która się u Ciebie zatrudnia. Tym samym zmniejszasz ryzyko rozczarowania takim kandydatem, którego zatrudniasz.

Dodaj komentarz