Jak zrobić profesjonalne zdjęcia w domu

Jak zrobić profesjonalne zdjęcia w domu

Stworzenie własnego mini studia fotograficznego w domowym zaciszu nie jest ani trudne, ani zbytnio kosztowne. Dzisiaj mamy dostęp do różnych rozwiązań i od Ciebie zależy jak bardzo profesjonalny sprzęt wybierzesz. Oczywiście należy liczyć się z tym, że jeśli zechcesz towar z wyższej półki tym większe będą koszty. Na początku Twojej fotograficznej drogi lepiej wybrać akcesoria nieco tańsze a najlepiej zacząć od tego co już masz.

Niezbędnik fotografa.

  1. Światło – podstawową sprawą w studio fotograficznym jest dobre światło. Zarówno jeśli robimy zdjęcia ludziom jak i przedmiotom. Fotografowaną rzecz umieść przy oknie. Odsłoń zasłonki, rolety itp. i zapewnij dostęp do dziennego światła. Unikaj ostrego słońca, które powoduje, że fotografowane przedmioty rzucają mocne cienie, które w ewentualne późniejszej obróbce są trudne do usunięcia bez szkody dla całokształtu. Jeśli robisz zdjęcia ludziom skieruj ich twarz w stronę światła i ustaw się tak, aby nie rzucał się żaden cień, np. nosa, gdyż wtedy efekty są fatalne.
  2. Blenda fotograficzna – dla lepszych efektów można kupić blendę fotograficzną albo coś innego co da podobny skutek. Profesjonalna blenda jest kosztowna więc lepiej kupić arkusz brystolu lub rozłożyć obrus czy prześcieradło. Takie duże płachty papieru czy materiału może trzymać domownik albo przyjaciółka. Możesz też rozłożyć je na krzesłach, suszarce do prania czy drabinie. Do portretów niezbędna jest także biała lub srebrna blenda, która będzie rozjaśniać zacienioną twarz. Jeśli robisz zdjęcia całej postaci potrzebujesz dużej blendy, która tak jak w przypadku rzeczy może być dużą płachtą materiału. Wtedy jednak potrzebujesz kogoś kto będzie ją trzymał. Zamiast srebrnej blendy, używanej w pochmurny dzień, można okleić inny przedmiot folia aluminiową.
  3. Tło – do tego możesz wykorzystać wszystko co masz pod ręką. Sweter gładki lub w sploty, wypadające, pożółkłe strony z książki, starą podłogę, chusty, koce, drewnianą skrzynię, tapetę – ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Możesz także kupić gotowe tła, których w internecie jest niezliczona ilość a ich koszt jest naprawdę niewielki i kształtuje się w granicach 10 zł/szt.
  4. Lampa – jeśli robisz zdjęcia wieczorem i brakuje Ci naturalnego światła musisz zainwestować w lampę, koniecznie z białym światłem, które ma za zadanie imitować światło dzienne. Podobny efekt, choć mniej fachowy, uzyskasz stosując białą parasolkę, jako przesłonę zwykłej lampy ze świetlówkami. Do robienia zdjęć w domowym studio fotograficznym powinna wystarczyć lampa z 2, 3 świetlówkami. Do zdjęć wieczorem, nawet z lampą, konieczna jest także blenda.
  5. Statyw – jeśli robisz zdjęcia sobie jest niezbędny. Zarówno do telefonu jak i do aparatu. Całkiem przyzwoite statywy do smartfona można kupić już od 50 zł więc nie jest to koszt bardzo obciążający budżet domowy. Zazwyczaj mają one też elastyczne nogi, które można przymocować np. do gałęzi drzewa lub barierki.
  6. Pilot na bluetooth – koszt tego małego urządzenia jest niewielki, ok. 10 zł, ale pozwala na robienie selfie bez trzymania telefonu. Wystarczy połączyć się przez bluetooth i gotowe. Można robić sobie portrety.

Organizuj po kosztach.

Własne studio fotograficzne w domu możesz przygotować naprawdę niskim nakładem, kupując tylko niezbędne rzeczy jak blenda lub coś w zastępstwie, tło i ewentualnie statyw. Jeśli wykorzystasz warunki atmosferyczne i dzienne światło nie potrzebujesz nawet lampy, ale wtedy ograniczają Cię godziny fotografowania. W miarę upływu czasu i nabierania doświadczenia w robieniu zdjęć, dojdziesz do wniosku czego bardziej Ci potrzeba, np. lepszego statywu czy aparatu zamiast smartfona.

 

Dodaj komentarz