Jaka forma działalności gospodarczej jest najlepsza?

Jaka forma działalności gospodarczej jest najlepsza?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej łatwe nie jest, ale mimo to, wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dzięki działalności można całkiem sporo zarobić. Zanim jednak zdecydujemy się na działalność, należy zastanowić się nad tym, jaka będzie jej forma. Okazuje się bowiem, że konieczne jest dopełnienie wszelkich wymaganych prawem formalności.

Spółka cywilna, a może spółka jawna?

Jednymi z najpopularniejszych form działalności gospodarczej są spółka jawna oraz spółka cywilna. Trzeba najpierw poznać cechy charakterystyczne obu spółek, aby przekonać się, która z nich jest warta założenia. Jeżeli chodzi o spółkę cywilną, kwestie związane z jej funkcjonowaniem regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Okazuje się, że spółka ta nie posiada osobowości prawnej, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Warto mieć świadomość tego, że każdy wspólnik ma prawo wniesienia swojego własnego kapitału do spółki cywilnej. Niestety, jeżeli nasz wspólnik wpadnie w długi i narazi spółkę na niewypłacalność, dla nas również wiąże się to z odpowiedzialnością finansową. Spółka jawna, podobnie jak ta cywilna nie posiada osobowości prawnej. Wszelkie kwestie z nią związane regulowane są jednak przez Kodeks spółek handlowych, a nie przez Kodeks cywilny, co odróżnia ją znacząco od spółki cywilnej. Należy więc dobrze się zastanowić nad tym, jaka forma działalności byłaby dla nas lepsza. Jak się bowiem okazuje, wybór wcale nie jest taki oczywisty.

A może spółka partnerska?

Spółka partnerska również może okazać się dobrym pomysłem. W ramach spółki partnerskiej działają przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów. Bardzo często zakładają ją lekarze czy adwokaci. Reguluje ją Kodeks spółek handlowych. Zobowiązania spółki niezwiązane z wykonywanym zawodem dotyczą wszystkich partnerów. Wiele osób stawia również na spółkę komandytową. Czym charakteryzuje się ta forma działalności gospodarczej? Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania tej spółki w sposób ograniczony, co stanowi jej niebagatelną zaletę. Niestety, wiele osób nie decyduje się na założenie spółki komandytowej z uwagi na to, że wymaga ona prowadzenia pełnej księgowości. Prowadzenie takiej księgowości wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dobrze jest więc zastanowić się nad tym, jaka forma działalności gospodarczej będzie dla nas najlepsza. W przeciwnym bowiem razie, ciężko nam będzie pracować. Jeżeli nie wiemy, która spółka będzie najlepsza, poradźmy się kogoś bardziej doświadczonego od nas.

Dodaj komentarz