Transport spożywczy – możliwości i utudnienia

Transport spożywczy – możliwości i utudnienia

Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Odpowiednia logistyka to podstawa dobrze działającego przedsiębiorstwa, umożliwiająca mu transport swoich towarów do każdego miejsca na świecie – tam, gdzie zażyczy sobie tego odbiorca. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zorganizowanie drogi transportowej.

Czym innym jest rozwiezienie drobnych towarów z hurtowni do sklepu docelowego a czym innym wysłanie wielkiego transportu do innego kraju czy nawet na inny kontynent. O ile w przypadku większości surowców i towarów można skorzystać z wielu alternatyw, o tyle w przypadku żywności sprawa jest bardziej skomplikowana. Aby przesłać przetwory spożywcze na znaczną odległość potrzebne są specjalistyczne samochody chłodnie a w przypadku transportu na inny kontynent – specjalne kontenery chłodnie morskie. Są to w zasadzie urządzenia, które oprócz dużej przestrzeni ładunkowej posiadają w sobie odpowiednie agregaty chłodnicze, zapewniające przewożonym towarom odpowiednią temperaturę na czas całego transportu.
Podpinając takie kontenery do źródła prądu, można bezpiecznie wysyłać żywność w najdalszą nawet podróż morską. Z zasady kontenery takie wynajmuje się na czas transportu, gdyż posiadanie własnych na stanie magazynowym rodzi ze sobą ogromne koszty. Firmy spedycyjne zawsze mają w swojej ofercie pewną ilość kontenerów chłodni morskich, żeby móc sprostać oczekiwaniom swoich klientów.

Niemniej można także spotkać takie kontenery używane jako stacjonarne chłodnie, na przykład przez duże hurtownie spożywcze albo nawet przez pojedyncze sklepy. Zamiast budować specjalne pomieszczenie dla przechowywania żywności, wykorzystuje się właśnie takie kontenery.

Producenci żywności również niekiedy korzystają z tego rodzaju rozwiązań do krótkotrwałego przechowywania swoich wyrobów, które są w nich składowane do momentu odbioru ich przez spedytorów lub poszczególnych hurtowników. Kontenery takie mogą być przewożone także droga lądową, z tym, że muszą być do tego używane odpowiednio przystosowane samochody ciężarowe i naczepy podkontenerowe.

Dodaj komentarz