Czy można dostać kredyt zarabiając za granicą

Czy można dostać kredyt zarabiając za granicą

Emigracja „za chlebem” jest bardzo popularnym wyborem życiowym już od wielu lat, zwłaszcza wśród młodych Polaków. Czasami w tym czasie pojawia się potrzeba zaciągnięcia kredytu, a z usług lokalnych banków nie chcemy albo nie możemy skorzystać. Dodatkowo niektórym marzy się po kilku lub kilkunastu latach pracy za granicą powrót do Polski i wybudowanie tutaj lub zakup domu. Czy jednak da się otrzymać jakikolwiek kredyt w Polsce zarabiając za granicą, a jeśli tak, to czy może on być kredytem hipotecznym? Czy w ogóle warto brać taki kredyt w złotówkach, zarabiając na przykład w euro?

Kredyty dla emigrantów

Kredyt dla osób osiągających dochody za granicą co prawda istnieje, ale nie oferuje go zbyt wiele banków. Do tego cały proces wnioskowania o niego jest dość zawiły, długi i żmudny. Każdy potencjalny kredytobiorca musi się przygotować na konieczność dostarczenia bankowi szeregu dokumentów udowadniających jego stabilność zatrudnienia i wystarczające do spłaty kredytu dochody. Nie obejdzie się również bez sprawdzenia historii kredytowej danej osoby, a więc tego, czy obecnie lub w przeszłości miała ona problem z terminowym spłacaniem rat. Osoby przebywające za granicą na zasiłku lub z niewielkim stażem pracy mogą spodziewać się decyzji odmownej ze strony banku. Warto także wiedzieć, że taki kredyt będzie na ogół przyznawany na gorszych warunkach niż dla osób zarabiających w złotówkach. Można spodziewać się wyższego oprocentowania, a także prowizji za udzielenie kredytu i konieczności wykupienia jego ubezpieczenia.

Kredyt hipoteczny przy zarabianiu za granicą

Kredyt hipoteczny dla wielu może być jedyną możliwością zakupienia własnego kąta, a jego rata nie powinna być wielkim wyzwaniem dla osoby zarabiającej w znacznie silniejszej walucie (euro, funtach czy dolarach). Mimo to wiele osób nie będzie mogło z niego skorzystać. Istnieje bowiem zasada, według której kredytu hipotecznego można udzielać jedynie w walucie, w jakiej zarabia wnioskodawca. Na szczęście jest jednak jedno wyjście z tej sytuacji, jeśli dana osoba jest w związku małżeńskim, którego jedna tylko część przebywa za granicą. Wystarczy, aby o kredyt wnioskował nie emigrant czy emigrantka, a współmałżonek lub współmałżonka zarabiająca w złotówkach. Bank jest jednak przygotowany na taką ewentualność i odpowie na takie działanie podniesieniem kosztów związanych z uzyskaniem kredytu. Nie będzie on więc aż tak atrakcyjny, jak byłby gdyby obie osoby zarabiały w złotówkach, ale przynajmniej jego zaciągnięcie będzie możliwe.

Nie jest łatwo dostać kredyt dla obcokrajowca i nie zawsze będzie on opłacalny, ale będąc emigrantem warto wiedzieć na jakich zasadach jest on udzielany.

Dodaj komentarz