Dlaczego warto inwestować w to co dobrze znamy i rozumiemy?

Dlaczego warto inwestować w to co dobrze znamy i rozumiemy?

Inwestować można w ogromną ilość różnorodnych dziedzin. Należy pamiętać, że niemal każda inwestycja niesie ze sobą jakieś ryzyko. Żeby móc je poprawnie ocenić, musimy zdawać sobie sprawę z szeregu czynników. Inwestowanie w coś, na czym się nie znamy i z czym stykamy się być może nawet pierwszy raz nie jest niespotykane i nie zawsze musi skończyć się katastrofą. Można to jednak porównać do błądzenia po ciemku. Przy odrobinie szczęścia i pomocy innych jest szansa, że nie zrobimy sobie krzywdy, ale jako, że ograniczona jest nasza widoczność, ograniczona jest też skuteczność.

Dobrze jest znać swoje mocne strony

Każdy ma jakieś indywidualne skłonności, zainteresowania i umiejętności. Jeśli coś nas nie interesuje i nie wgłębiliśmy się w dany temat, ciężko jest nam podejmować decyzje na podstawie niepełnych informacji. Jest to zwłaszcza ważne, kiedy w grę wchodzą pieniądze. Ich utrata w przypadku nieudanej inwestycji może nam realnie zaszkodzić, więc zawsze powinniśmy starać się mieć jak najpełniejszy obraz sytuacji. Jeśli zaczynamy zajmować się czymś, czego nie rozumiemy, musimy poświęcić cenny czas, żeby spróbować sobie z tym poradzić, a jest on przecież na wagę złota. Skupienie się na tym, co już umiemy i wiemy pozwala nam ominąć ten problem i daje przewagę nad konkurencją, która może posiadać mniejszy zasób wiedzy.

Mniej błędów, większy zysk

Jeśli doskonale się na czymś znamy, znacznie maleje prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd w wyniku nieuwagi bądź niezrozumienia jakiejś kwestii, a podczas inwestowania każdy błąd może nas drogo kosztować. Mając wiedzę na jakiś temat, jesteśmy w stanie bez problemu i dużego wysiłku analizować ryzyko i potencjał stojący za każdą inwestycją. Wiemy, jakie potencjalne przeszkody możemy napotkać i co musi się stać, żeby inwestycja osiągnęła sukces. Nie musimy zdawać się na porady i wiedzę zaczerpniętą od innych, a możemy poradzić sobie sami. Daje nam to niezależność, ale też poczucie pewności przy podejmowaniu decyzji. Posiadając braki w wiedzy możemy mieć większe skłonności do wahania się i zmiany zdania. Jeśli dana dziedzina nie ma przed nami tajemnic, możemy łatwo wypatrzeć, które inwestycje, być może dla innych nieoczywiste, mogą w przyszłości zaowocować dużym zyskiem.

Inwestowanie w to, co dobrze znamy i rozumiemy to zawsze dobra decyzja, zwłaszcza dla początkujących. Minimalizujemy w ten sposób prawdopodobieństwo pomyłki i mamy większe szanse na przeprowadzenie korzystnych inwestycji.

Dodaj komentarz