O wyższości okrągłego stołu

O wyższości okrągłego stołu

Okrągły stół to mebel niezwykły. Ma historię tak długą, jak dzieje naszej cywilizacji. Ze średniowiecznych legend arturiańskich o Rycerzach Okrągłego Stołu wywodzi się jego symbolika – miejsca, przy którym nikogo się nie wyróżnia uprzywilejowaną pozycją. Przy okrągłym stole nie raz rodziły się porozumienia zmieniające historię (także polską), bo wpisany jest on w naszą świadomość jako znak szacunku, otwartości i dobrych intencji.

Nawet ci, których symbole nie obchodzą, przyznają, że przy okrągłym stole lepiej się rozmawia i dłużej przesiaduje. Że ustawiony na środku pokoju i osłoniony od góry efektowną lampą z wielkim abażurem stanowi serce gościnnego domu i atrakcyjne miejsce spotkań przyjaciół. To bardzo lubiany mebel, choć żeby atrakcyjnie prezentował się w naszych domach, musimy mu zapewnić trochę miejsca.

Przede wszystkim zalety okrągłego stołu

Potrzebuje więcej przestrzeni niż jego kwadratowi czy prostokątni kuzyni, bo nigdy nie będzie wyglądał dobrze dosunięty do ściany. Ale w końcu stół, żeby zaistniał w pełnej krasie, musi być wolnostojący. Jeśli uznamy, że w domu jest zbyt ciasno na duży okrągły stół https://www.meble.pl/meble/stoly,okragle/ , możemy wybrać model rozkładany, który sprawdzi się nawet w małym pokoju i tylko przy specjalnych okazjach będzie powiększał rozmiar.

Stoły okrągłe, oprócz zalet kulturowych, mają też szereg najzupełniej praktycznych atutów. Przede wszystkim pomieszczą więcej osób niż prostokątne. Oczywiście będzie to też zależeć od wielkości porównywanych mebli. Wiadomo, że więcej ludzi zmieści się przy długim, prostokątnym stole niż przy małym okrągłym. Ale jeśli wybierzemy meble o tej samej powierzchni, przy prostokątnym nie usiądzie tyle osób, ile przy tym w kształcie koła.

Same blaty też są bardziej pojemne – na okrągłych zmieścimy znacznie więcej półmisków niż na kwadratowych o podobnych wymiarach. Każdy z biesiadujących ma tak samo łatwy dostęp do ustawionych na środku potraw i nie ma tu znaczenia, czy do stołu zasiada trzy czy osiem osób. No i wszyscy mają ze sobą swobodny kontakt – nie muszą się obracać czy wychylać, by rozmawiać z dalej siedzącymi przyjaciółmi. Brak ostrych kantów też jest wielką zaletą okrągłych stołów, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

O wyższości okrągłego stołu

Taki stół pozwala również na większą swobodę w aranżacji jadalni. Postawimy przy nim tyle krzeseł, ile będziemy chcieli. Inaczej niż w przypadku stołów prostokątnych czy kwadratowych, które narzucają symetryczny układ – taką samą ilość miejsc po obydwu stronach blatu i po jednym krześle na każdym z końców. W przypadku blatów okrągłych sami zdecydujemy, ile tych krzeseł ustawimy i niekoniecznie musi to być liczba parzysta. Okrągły stół to naprawdę funkcjonalny mebel. I z jaką magiczną historią…

Dodaj komentarz