Przejście z etatu na własny biznes

Przejście z etatu na własny biznes

Czy osoba, która do tej pory była zatrudniona u kogoś, może zostać przedsiębiorcą? Oczywiście, że tak. Historia biznesu pokazuje, jak wielu przedsiębiorców pierwsze doświadczenia zawodowe zbierała u innych, aby później spróbować sił we własnym biznesie i osiągnęli spory sukces. O czym warto pamiętać, aby przejście z etatu na własny biznes było bezbolesne, albo jak zmniejszyć ryzyko porażki?

Po pierwsze, trzeba pamiętać o kwestii finansowej.

Często na początku prowadzenia własnego biznesu nie zarabiamy, albo zarabiamy tyle, żeby opłacić rachunki. Dopiero zaczynamy, więc klienci niestety nie walą drzwiami i oknami. Dlatego zanim rozpoczniemy przygodę z własnym biznesem, powinniśmy zabezpieczyć się finansowo. Najlepiej policzyć sobie ile nam jest potrzebne na życie osobiste oraz na wydatki w firmie (ZUS, podatki, rachunki, wynajem lokalu, domena, hosting , itp) w miesiącu. Potem należy sobie ustalić jak dużą poduszkę finansową chcemy sobie zbudować. Zaleca się, żeby zrobić sześciomiesięczny zapas, ale najbezpieczniej dwunastomiesięczny. Taka poduszka finansowa na pół roku, albo na rok sprawi, że będziemy mieli na podstawowe potrzeby i opłaty firmowe jeśli w tym czasie nie będziemy zarabiać. Jeśli jednak będziemy osiągać szybciej niż założyliśmy wystarczające dochody, to tylko lepiej dla nas.

Po drugie, trzeba napisać solidny biznesplan.

To taki drogowskaz każdego przedsiębiorcy. To jest spisana mapa naszego biznesu. Zawiera on wszystkie informacje, na których będziemy opierać nasz biznes. Oczywiście nie jest on jeden i niezmienny, ale lepiej zmieniać w trakcie biznesplan niż iść po omacku. Poza tym biznesplan jest obowiązkowy jeśli staramy się o finansowanie naszej działalności. W biznesplanie zawierają się informacje o usługach czy produktach oferowanych przez nas, cele długoterminowe i krótkoterminowe, możliwości rynkowe, źródła finansowania, informacje o klientach, o konkurencji i wiele innych. Informacje w nim zawarte są krokiem milowym dla osoby, która do tej pory była zatrudniona przez kogoś i to szef decydował co ma robić. W biznesie trzeba samemu o wszystkim decydować.

Po trzecie, warto zastanowić się nad tym czy od razu rzucić pracę na etacie czy powoli rozwijać swój pomysł na biznes.

I jeden i drugi scenariusz ma wady i zalety. Rezygnacja z pracy u kogoś daje nieograniczony czas, który możemy poświęcić na swoją działalność. Jednocześnie tracimy źródło dochodu. Zatem musimy od samego początku wiedzieć, skąd będziemy mieć pieniądze nie tylko na wydatki osobiste, ale i firmowe. Z drugiej strony jeśli nie zrezygnujemy z pracy będziemy mieć mniej czasu na rozwój biznesu i właściwie będziemy pracować non stop, ale zostaje nam źródło dochodu, które na pewno nam się przyda, kiedy jeszcze nie będziemy mieć z działań biznesowych dochodów. Praca nad swoim biznesem będzie wolniejsza, ale pewnie z czasem przyjdzie moment, że będziemy mieć pewność, że biznes ma szansę i już nie potrzebujemy wynagrodzenia etatowego. Decyzja jest zależy od tego na jakie ryzyko możemy sobie pozwolić.

Dodaj komentarz