Trzy sposoby na przygotowanie ciasta drożdżowego

Trzy sposoby na przygotowanie ciasta drożdżowego

Klasyczny placek drożdżowy to jeden z najpopularniejszych wypieków w wielu domach. Niemalże każda „Pani domu” ma swój ulubiony przepis na ciasto drożdżowe. Bardzo często przepisy na ciasta przekazywane są w domach z pokolenia na pokolenie. Zanim osoby początkujące, nie mające wzorców z domowych babcinych przepisów, przystąpią do własnego wypieku placka drożdżowego, warto poznać 3 podstawowe sposoby na ciasta.

Najlepszy przepis na ciasto drożdżowe? Koniecznie wypróbuj nasze sposoby:

1. Sposób pierwszy.

Klasyczne ciasto drożdżowe to połączenie kilku podstawowych składników którymi są: mąka, drożdże, woda lub mleko, cukier i sól. Najbardziej „ubogie” ciasto sporządza się właśnie na bazie tych składników. W sposobie tym, ciasto wykonuje się przez równoczesne zmieszania wszystkich składników i wyrobienie ich na „gładkie” ciasto. Wyrobione ciasto odstawia się do wyrośnięcia. Ciasto będzie wyrastało powoli i jeśli nie zastosuje się zwiększonej ilości drożdży w stosunku do klasyki drożdżowego ciasta to będzie ono mniej „puszyste” i mniej „sprężyste”.

W ten sposób wykonuje się ciasta na bułki pszenne, proste zwykłe placki drożdżowe.

2. Sposób drugi.

Jest nim najpopularniejszy i najczęściej stosowany przepis na ciasta drożdżowe. W tym sposobie najpierw wytwarza się rozczyn z drożdży poprzez rozmieszanie drożdży z mlekiem, częścią cukru i mąki. W ten sposób sporządzony rozczyn, zostawia się w ciepłym miejscu do jego pobudzenia. Pobudzony rozczyn dodaje się następnie do pozostałych składników i sporządza z niego „gładkie” ciasto wyrabiając je ręcznie lub robotem wyposażonym w hak. Wyrobione ciasto odstawia się do wyrośnięcia i dopiero później przystępuje się do pieczenia.

3. Sposób trzeci.

W tym przypadku wyrób ciasta drożdżowego odbywa się w trzech etapach
– sporządzenie rozczynu
– przygotowanie „zapartki”, część mąki z przepisu zaparza się gorącą wodą i dodaje do pozostałych składników
– wyrobienie właściwego ciasta.

Jak przygotować „zapartkę”?

Z całkowitej ilości mąki wynikającej z przepisu na ciasto oddziela się 1/5 część i zalewa wrzącą wodą czy mlekiem i energicznie miesza do czau kiedy ciasto osiągnie temperaturę 65 stopni. Po wystudzeniu „zapartkę” dodaje się do przygotowanego wcześniej rozczynu, miesza dodając pozostałe składniki.

Przedstawione sposoby mogą być wykorzystana jeśli przepis na ciasto drożdżowe nie stanowi inaczej. Przykłady oparte są na bardzo prostym przepisie, a wiadomo, że przepisy na ciasta zawierają niejednokrotnie dodatkowe składniki takie jak śmietana, masło, jajka itp. nie zmienia to w niczym możliwości zastosowania któregoś ze wskazanych sposobów.

Dodaj komentarz